„Jmenovaná firma bude provádět práce jak na části patřící městu Jindřichův Hradec, tak na části patřící Jihočeskému kraji – Muzeu Jindřichohradecka, kdy město bude koordinovat probíhající stavební práce,“ upřesnil místostarosta Jindřichova Hradce Miroslav Kadeřábek.

Jaroslav Pikal, ředitel muzea - Muzeum Jindřichohradecka ke zřícenině dodává: „Již před rokem jsme dostali signál, že hradba je ve špatném stavebně technickém stavu, tak jsme nechali zpracovat projektovou dokumentaci, kterou má dnes město i my. Důvody, které vedly k částečné destrukci, jsou jasné a pochopitelné, protože ten objekt pochází už ze 14. století. Konstrukce jsou velmi staré," vysvětluje.

Zeď na Parkánech v J. Hradci spadla částečně na parkoviště.
Zřícenou zeď na Parkánech v Hradci už převzala stavební firma

Přirozenou cestou docházelo podle něho k vymývání malty mezi kameny, vodou, která zde prosakovala ze shora z Parkánového příkopu. „Není to neobvyklá situace u historických objektů," zamýšlí se ředitel muzea, který se byl ve čtvrtek na stavbě podívat. „Dřevěnou konstrukcí podepřela firma dosud nezřícenou hradbu Parkánů, vyklidili destrukce, provedli odkop a včera již vyzdívali," popsal zkráceně práce Jaroslav Pikal.

Úpravu hradby chválí obyvatel Pavel Jirsa: „Zeď, co je už hotová, vypadá zatím pěkně Snad zbylé zdi někdo kontroluje a nestane se, že nám příští zimu vypadne na auto o dva metry dál další kus," zamýšlí se místní.

Parkoviště Jitřenka v Jindřichově Hradci bude nyní bezplatné, jako náhrada za parkovací místa pod Parkány.
Na Jitřence v Jindřichově Hradci zaparkujete dočasně zdarma

Na parkánech parkuje často i Jana Koubová z Jindřichova Hradce. „Ve středu města je málo parkovacích míst. Pokud není místo Na Parkánech parkuji u Jitřenky, kde je neustále rozbité uzavírací zařízení. Často se stalo, že zde řidiči zůstali uvězněni a museli jsme volat měšťáky a kontaktovat úřad. Doufám, že Parkány opraví co nejdříve," hovoří řidička.

Podle mluvčí města Jindřichův Hradec Elišky Čermákové mohou řidiči parkovat zdarma na sousedním parkovišti Jitřenka až do ukončení rekonstrukce.