To je důvod,  proč i v menších obcích, kde voliči rozdali karty jednoznačně a o podobě radnice a osobě starosty je jasno, nyní musejí čekat a ve větších místech mají prostor k povolebnímu vyjednávání.

Podle tajemníka jindřichohradeckého městského úřadu Karla Přibyla po uplynutí desetidenní lhůty na podání stížnosti na volby se musejí do patnácti dní poprvé sejít nově zvolení zastupitelé na ustavujícím zasedání. To ještě neznamená, že se musí zvolit starosta. Například v Jindřichově Hradci se to po minulých komunálních volbách podařilo až napodruhé. Tím nejzazším dnem je 10. listopad. Obce nyní vedou jen starostové a případně jejich radní. V činnosti zůstaly ještě komise. Výbory a zastupitelstva však neexistují.

V tomto mezidobí stojí v čele obce stále současný starosta, ale jen s okleštěnými pravomocemi, protože zastupitelům jako takovým již mandát skončil. Starosta a jeho radní však dál pracují a plní činnosti, které jim ukládá zákon. S rozdílem, že teď nemohou disponovat s majetkem, prodávat ho ani nakupovat.