Ke čtyřem profesionálním hasičům z Českých Budějovic se ve čtvrtek odpoledne přidají i čtyři záchranářři z jindřichoradecké požární stanice, aby pokračovali směrem na pomoc zaplavené Moravě. Vezou s sebou velkou mobilní čerpací stanici s příslušenstvím a dalších 14 čerpadel. „Místo určení našeho odřadu zatím není známo,“ uvedla včera odpoledne mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Ve čtvrtek před polednem se situace na jihu Čech poněkud uklidnila podle informaci Českého hydrometeorologického ústavu se dostaly hladiny řek na stav bdělosti.

Ve čtvrtek dopoledne se těsně nad hranici prvního povodnového stupně, tedy nad stav bdělosti dostala řeka Nežárka v Lásenici. A zatím se nad hranicí drží zhruba deseti centimetry.

Kus podmáčené skály se zřítil na dům

Ve čtvrtek v pět ráno se v Hluboké nad Vltavou zřítil kus skály na důmna náměstí Čsl. armády.

"Padající kameny zničily kotelnu a dřevník domu a probouraly stěnu do obývacího pokoje. Naštěstí nebyl nikdo zraněn. Místní dobrovolná jednotka byla hned odvolána zpět na základnu, k poničenému domu velitel zásahu povolal statika. O celé události byl informován starosta obce, stavební úřad města," informovala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Voda na jihu Čech

Od středečního odpoledne až do čtvrtečního rána vyjely jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů Jihočeského kraje v souvislosti se silným deštěm k více než dvěma desítkám událostí.

"I přes tento počet výjezdů je možné říci, že situace nebyla dramatická. V naprosté většině událostí hasiči pouze monitorovali zvýšené hladiny řek či odstraňovali z koryt řek a z blízkosti mostů překážky, které by mohly způsobit vylití vody. Klasické čerpání vody jednotky prováděly ve čtyřech případech," uvedla Matějů.

Nejvíce práce měli hasiči na Českobudějovicku, dále pak na Prachaticku a Strakonicku.

Od středečních jedenácti hodin večer byl vyhlášen II. povodňový stupeň na řece Blanici u Blanického mlýna na Prachaticku. Řece chybělo pouhých devět centimetrů do III. stupně - ohrožení, což do rána hladina nastoupala.

Vyplývá to z údajů, které na svých stranách pravidelně zveřejňuje Český hydrometeorologický ústav (čhmú)

Podle informací čhmú je zatím na jedničce Dyje na rakouské straně, jinak na Jindřichohradecku jsou zatím řeky pod úrovní stupně bdělosti. Situace na řekách ze čtvrtečního rána je znázorněna pod článkem v infografice.

Prachaticko je v pohotovosti

čtvrtek 0.17 hodin: Hladina Blanice se opět zvedla. Na Blanickém mlýně je o půlnoci řeka na 171 centimetrech, za poslední hodinu se zvýšila o 9 centimetrů. V tuto chvíli jí chybí do třetího stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení, pouhých devět centimetrů (III. stupeň začíná ve chvíli, kdy voda dosáhne 180 cm). V Blanickém mlýně protéká 23,4 metrů krychlových za vteřinu.

Druhého stupně dosáhla Blanice v Podedvorech, když výška hladiny překročila limitních 140 centimetrů. Přesně má 148 cm s průtokem 42,5 metrů krychlových za vteřinu. To znamená, že se od jedenácti hodin hladina zvýšila o 13 centimetrů.

Ve stavu bdělosti stále zůstává Zlatý potok v Hracholuskách. Výška je 96 cm. Od předešlého měření se o jeden centimetr zvedla také hladina Blanice v Husinci. Do stavu bdělosti se dostala s půlnocí také Volyňka v Sudslavicích, která překročila limit o pět centimetrů. Na vyhlášení prvního stupně totiž potřebuje 85 centimetrů vysokou hladinu. Meterologické záznamy další zvyšování hladiny. Vytrvalý déšť z Moravy se žene do Čech.

středa 23.15 hodin: Právě v tuto chvíli byl zveřejněn údaj o výšce řeky Blanice v Podedvorech. Zatím je 135 centimetrů s předpokladem na další zvýšení, do druhého stupně, tedy pohotovosti vodě chybí pouhých pět centimetrů.

23.10 hodin: Druhého stupně v jedenáct hodin dosáhla hladina Blanice na Blanickém mlýně. Její výška je 162 centimetrů. Od deseti hodin, kdy ČHMÚ zveřejnil informace naposledy se výška hladiny zvedla o 11 centimetrů.

22.58 hodin: V Prachaticích vyrazili do terénu městští strážníci. Kontrolují Živný potok, který protéká městem a už v přechozích letech voda v ně m napáchala pořádnou paseku. Noční služba tak čistí česla pod Lázněmi, u plaveckého bazénu a u Knížecího pivovaru. Snaží se předejít případnému zablokování průtoku vody a jejímu vylití. Lidé, kteří bydlí na sídlišti Pod Lázněmi ale sami hlídají, co zase voda udělá. Vzpomínají na loňský červen, kdy jim Živný potok zalil zahrady a některým i sklepy. Ve městě pak poničila chodníky, silnice a kanalizaci. Škoda byla nakonec v řádech milionů korun.

22.10 hodin: Výška vody na Blanickém mlýně byla při posledním měření v deset hodin večer na 151 centimetru. Přitom limit pro I. stupeň je 120 centimetrů. Na druhý pak stačí centimetrů 160. V Podedvorech je výška hladiny vody na 127 centimetrech. Do II. stupně musí dosáhnout sto čtyřiceti centimetrů.

Bdělost je vyhlášena také na Zlatém potoce v Hracholuskách, když tam hladina potoka vystoupala dva centimetry nad limit. Zatím v normálu je Blanice v Husinci - kde je hlášen normální stav.

Podle hlášení českého hydrometeorologického ústavu ale bude voda stále stoupat. Výstraha pro jižní Čechy platí až do čtvrtečního podvečera - přesně do 18. hodiny.

Jana Vandlíčková

Českobudějovicko: Jestli mi to vyplaví hospodu, tak se oběsím

Hasiči ve středu čerpali vodu zatím jen v Hluboké nad Vltavou. Druhého stupně dosáhla jen Malše v Roudném u Českých Budějovic. Hladinu u mostu sledovali celý den místní, večer i hasiči.

Plav, Roudné - „Do první zahrady zbývá metr a půl.“ To hlásil hasič Jaromír Horálek ve středu po 21. hodině do mobilu kolegům na operační středisko. Stál u mostu v Roudném, který je nyní nejsledovanějším místem v obci čtyři kilometry vzdálené od Českých Budějovic - právě zde dosáhla hladina Malše k večeru 210 centimetrů, což už je zde druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost.

Jihočeští hasiči zatím vyjížděli jen jednou, do Hluboké nad Vltavou čerpat vodu ze sklepa. „Římov momentálně pouští 30 kubíků a neočekávají, že by pouštěli víc. Nad Římovem by se to mohlo dostat na třetí stupeň, ale nemusí," hlásil ve 22 hodin operační důstojník jihočeských hasičů David Zálešák.

K mostu v Roudném se celý den chodili dívat místní, jako například čtyřiadvacetiletý Michal Röschnthaler, který bydlí v domě pár metrů od řeky. Před osmi lety měl při povodních doma metr vody. „Ráno vypouštěli z Římova asi od 10 hodin. Jdu sem kolem páté hodiny a říkám: ty bláho. Dal jsem sem kamen, zapálil jsem si cigaretu, tak deset minut jsem tady byl a během těch deseti minut to šlo o 30 centimetrů. V půl šesté se tu nedalo projít, je to zvedlé o půl metru, možná i víc," líčil v pozdním večeru mladý muž.
Krátce poté dorazil i hasič Horálek. Řeku zkontroloval z obou břehů. „Zajedu sem zase za hodinu. Žádné ohrožení tady teď není, ale pod mostem to vypadá hůř," okomentoval situaci těsně po 21. hodině.

Starosti měli i v nedalekém Plavu. Tam voda večer zalila kus fotbalového hřiště. Obavy měli například v restauraci Na ostrově. „Jestli mi to vyplaví hospodu, tak se tady oběsím. Dodělali jsme okna, začali jsme dělat strop a teď nám to tady vytopí? Loni to dosahovalo tady k tomu asfaltu, křoví bylo pod vodou, zastavilo se to tady na té louce, deset metrů od hospody," ukazoval po 20. hodině šestatřicetiletý Richard Kubeš, provozovatel plavské hospody.

V neděli totiž zavřel a začal vyměňovat okna, dveře a zateplovat strop. Teď se bál, aby řemeslníci nedělali svou práci zbytečně. „Je to nepříjemné, pojišťovna už to dnes nepojistí," konstatoval.

Na bezesnou noc se ve středu připravovali v nejedné obci, kde už v minulých letech zažili velkou vodu. Ze zkušenosti ví, co dokáží vytrvalé deště a nechce se jim věřit ukazatelům stavu vody, podle kterých řekám a potokům do prvního povodňového stupně ještě ve středu odpoledne zbývala bohatá rezerva. Večer už ale Malše v Roudném atakovala dokonce druhý stupeň.

„Lidi řeku bedlivě pozorují, sám mám obavy, ale nechci zatím nikoho děsit. Jsme ale spolu s místními hasiči připravení, že budeme možná v noci muset evakuovat například stroje,“ připustil odpoledne starosta obce Plav Jaroslav Hlach. Nedaleká římovská přehrada zvýšila průtok na třicet kubíků. „Tam je to dobré, otázkou ale je, co udělá Stropnice. Země je plná vody, už nic nenasákne a hladina se může zvýšit velmi rychle,“ je si vědom rizika, kvůli kterému se Plavští chystali držet pohotovost pro jistotu i přes noc.

Nešťastný byl krátce před setměním provozovatel místní hospody Na Ostrově Richard Kubeš. V pondělí zavřel, aby vyměnil okna, dveře a zateplil strop. „Jestli mi to vyplaví hospodu, tak se půjdu asi oběsit. Teď jsme dodělali okna, začínáme se stropem a ono nás to vytopí? Loni voda dosahovala až tady k tomu asfaltu, to křoví bylo pod vodou, zastavilo se to tady na té louce deset metrů od hospody,“ ukazoval ve středu po 20. hodině, kdy už voda zalévala kus hřiště a k malému mostku jí zbývalo pár centimetrů.

Pohotovost vyhlásil strážníkům městské policie v krajském městě i primátor Juraj Thoma. „Každé dvě hodiny po celý den a také v noci se budou zaměřovat především na tři oblasti, kolem Dobrovodského potoka, Hodějovický potok a úsek řeky Malše ve městě,“ přiblížil úkoly strážníků Thoma.

Kvůli riziku vylití Dobrovodského potoka upozorňovali strážníci majitele garážív blízkosti, aby si raději přeparkovali. „Vypadá to ještě dobře, ale radši jsem zaparkoval jinde,“ přiznal jeden z těch, kteří přišli garáže obhlédnout.

Stejně jako měštští strážníci i redakční hlídka prověřila před půlnocí všechna riziková místa v krajském městě. Potoky i řeky, třebaže v některých místech připomínají divokou vodu, se držela s dostatečnou rezervou v korytech.

Teprve polovina předpokládaného množství srážek stačila na jihu Čech napadnout do středečního odpoledne. Bohatě to ale stačilo k tomu, aby se místní starostlivě ohlíželi po korytech řek.

K předpovědi, jak se zachová Malše v Doudlebech, mají místní dvě spolehlivá vodítka. Jedním z nich je místní jez, dokud se přes něj voda nevalí v souvislé vlně, jsou domy u vody v bezpečí.

„Zatím hučí,“ pochvaloval si navečer starosta František Rytíř a jedním dechem dodával i čerstvé zprávy z hráze římovské přehrady. „Podle posledních modelů by se voda měla udržet v korytě.“

Navzdory příznivým prognózám ale ani v Doudlebech nepodcenili po zkušenostech z roku 2002 prevenci. „Všem lidem, kterých se může týkat riziko, jsme dali vědět, aby se radši připravili, že se řeka může rozvodnit. Pokud čerstvé zprávy budou ukazovat na možné ohrožení, všem včetně chatařů zavolám,“ plánoval Rytíř krizový scénář na nadcházející noc.

Program na večer a noc měli jasný i hasiči na Novohradsku. „Voda jde postupně nahoru. Večer pojedeme ohlédnout Stropničku a riziková místa, kontrolu zopakujeme i v noci,“ nastínil plány starosta Nových Hradů Vladimír Hokr. „Snad to ustojíme, déšť ustává, voda je třicet centimetrů pod mostem a nijak drasticky nestoupá,“ referoval krátce před 20. hodinou.

Obavy z povodní jen potvrdil i František Vavruška z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu: „Déšť by měl ustávat až během noci na čtvrtek, hydrologové předpokládají, že by vodní toky měly v noci stoupat, mohou dosáhnout prvních až druhých stupňů povodňové aktivity, nedá se vyloučit ojediněle ani třetí stupeň, ale pravděpodobně jen těsně kolem spodní hranice,“ mírní obavy.
Riziko se týká podle něj především toků odvádějících vodu z Novohradských hor a Šumavy, níže po proudu může voda mírně stoupat ještě ve čtvrtek.

Vydatný déšť už ve středu komplikoval život ale i v místech, kde se nemusí bát vylitých potoků a řek. Všude se tvořily nepříjemné louže, své si kvůli tomu užili zejména řidiči.

„Nedivil bych se, kdyby někdo za těchto podmínek nezvládl aquaplaning,“ vydechl si po cestě autem učitel Zdeněk Valenta.

Situace na řekách ve čtvrtek 3. 6. 2010 ráno.
VÝZVA: Podílejte se s námi na povodňovém zpravodajství. Napiště nám, jaká je situace ve vašem bydlišti. redakce.jindrichohradecky@denik.cz