Jak říká jeho předseda Radim Klaška, žádný rok se setkání nevynechalo.

Senioři se shodují, že na tato setkání chodí rádi. „Vždycky si říkáme, když už se blíží advent, že zase bude tohle setkání a těšíme se na něj," říká Marie Chytrová, která v Jednotě pracovala třicet let. Se svými někdejšími kolegyněmi, s nimiž při setkání sedí u jednoho stolu, souhlasí, že vždy mívali v práci dobou partu. „Těší nás, že si na nás takhle vzpomenou. Vždy také dostaneme nějaký dárek. Myslím, že taková setkání dělají už jen v některých podnicích," míní.

Na letošním setkání se v jindřichohradeckém kulturním domě Střelnice sešlo 120 seniorů, z nich někteří ještě stále prodávají. Například Jaroslavu Lakronovou můžete potkávat v prodejně v Horní Pěně. „Letos je to padesát let, co jsem v obchodě. Deset let už přesluhuji," říká vitální důchodkyně s úsměvem a potvrzuje, že má svou práci ráda. Navíc, jak říká, kdo v dnešní době vydrží tak dlouho u jednoho zaměstnavatele?

„Rekordmankou" je v řadách bývalých zaměstnanců Jednoty Růžena Dvořáková, která teprve letos v říjnu skončila v prodejně v Kolencích. „Byla jsem tam od roku 1957, ale zaměstnaná jsem tu už od roku 1952," vyzdvihla. „Tenkrát jsem to však vůbec dělat nechtěla. Chtěla jsem jít na pedagogickou školu, ale rodiče tehdy nebyli pro, tak jsem šla prodávat," líčí, jak se dostala do obchodního prostředí. Začínala jako aranžérka ve větší prodejně a do Kolenců přišla ve chvíli, kdy si tam novou prodejna postavili.

„Nakonec mě to hrozně bavilo, ale jednou se skončit musí," usmívá se při vzpomínkách a přiznává, že prý se po ní některým zákazníkům stýská. „Nedávno jsem tam byla, tak mi říkali, že je tam i některým smutno. Ale nemůžu tam přeci zůstat do sta let," krčí rameny.
Právě na venkově jsou takové prodejny jednou z mála pracovních příležitostí.

V minulém roce se takto sešlo 131 seniorů, letos jich bylo o něco méně. Jak však podotkl předseda jindřichohradeckého podniku Radim Klaška, záleží vždy hodně na počasí a zdravotním stavu pozvaných. „Máme teď 370 bývalých zaměstnanců, které jsme všechny na tohle setkání pozvali," zmínil.

Petra Lejtnarová