Stovky prvňáčků usedly včera do školních lavic ve čtyřech desítkách základních škol na Jindřichohradecku. Jen v Jindřichově Hradci vyrazilo poprvé do školy 302 dětí.

„Dohromady pak šlo do základních škol v Jindřichově Hradci přibližně 2300 žáků," doplnila údaj tisková mluvčí jindřichohradecké radnice Karolína Průšová.

V Třeboni podle informací tiskové mluvčí města Jitky Bednářové dorazilo celkem 113 žáků prvních tříd. „Na Sadech je ve dvou třídách 57 dětí, přičemž škola eviduje celkem 15 odkladů. V druhé třeboňské škole Sokolská dnes zahájilo nový školní rok 44 žáčků prvních tříd. Odloučené pracoviště Břilice pak přivítalo 12 prvňáčků," zmínila.

Naopak pouze jednoho nováčka mají v základní škole v Lužnici. „Máme sice jen jednu prvňačku, ale moc jsme se na ni těšili," říká ředitelka Iva Filsaková. Vzpomíná, že totéž se stalo před šesti lety. „Minulý rok jsme měli jen tři předškoláky. Příští rok již opět čekáme prvňáčků více," doufá.

Do 1. základní školy v Jindřichově Hradci včera vedla svého syna poprvé i Jana Kohlíková z Dolní Pěny. „Syn se moc netěšil, možná teď ty poslední dny ano, ale ti prvňáčci ani nevědí, co od toho mají čekat. My jsme se možná těšili víc než on," popisuje své pocity maminka.

Jak však podotkla, vybavit takového prvňáčka není nic lehkého: „Dali jsme za všechno kolem pěti tisíc korun, je to pěkný zásah do rozpočtu."

V hradecké 1. základní škole je 54 prvňáčků. „Letos je to opravdu silný rok i pro naši školu," podotkl ředitel Luděk Možíš.

Radost řediteli 1. základní školy v Jindřichově Hradci Luďku Možíšovi udělali i nedočkavci, kteří se podle jeho slov před školou scházeli již v sedm hodin. „Ptal jsem se, proč tak brzy. Odpovídali, že si chtějí zabrat dobrá místa ve třídách, jedna dívka vpředu, chlapec naopak v zadní řadě," popsal.

Tolik dětí, kolik chodí v Plavsku do celé školy, jinde vydá na jednu třídu. „Letos bude naší školu navštěvovat 26 dětí, z toho pět žáků do první třídy," uvedla ředitelka Iveta Marušáková.

Již ve čtvrtek se tady děti mohou těšit na první projektový den celoškolní hry.

„Chceme tím děti motivovat k další práci. Tématem naší každoroční hry je tentokrát Slavný lovec Pampalini a celý rok se tedy bude točit kolem ohrožených druhů zvířat, o zásazích lidí do přírody a o narušení rovnováhy obecně," popsala.

Petra Lejtnarová