„V této chvíli kontrolujeme petiční archy a poté je předáme příslušným orgánům města k projednání. Petice je jedním z nástrojů demokracie, který umožňuje občanům vyjádřit se k záležitostem, které se jich dotýkají. Jediné, čeho lituji, je, že členové petičního výboru nekomunikovali s městem v době, kdy se celá revitalizace Kancnýřova sadu připravovala, ale vyčkali, až budeme stát před krajskými volbami," řekl na adresu petice starosta Karel Macků.

Vše začalo, když radnice zahájila revitalizaci Kancnýřova sadu, jehož součástí je podle projektu přestěhování pomníku. Ten firma, která realizuje zakázku města, rozebrala a nyní je v péči restaurátorů v Telči.

Záměr radnice posunout pomník ale vyvolal řadu bouřlivých reakcí. Výsledkem byl i dotaz na ministerstvo obrany, odbor péče o válečné hroby, zda má dačická radnice vůbec na přesun pomníku povolení.

Tím se ukázalo pochybení radnice, následně po jednání s vedoucím odboru válečných hrobů ministerstva Eduardem Stehlíkem se městu podařilo povolení dodatečně získat.

Tím však boj odpůrců stěhování pomníku neskončil. Na řadu přišla petice, ve které podepsaní žádají, aby byl pomník navrácen do centra parku.