Pařátka našli u Tisové na Tachovsku už 10. prosince 2019, a letos nad území Česka vůbec nezavítal. „Celou dobu od ledna 2021 se zdržuje na polsko-běloruské hranici. Občas si zaletí na Ukrajinu, občas do Litvy,“ uvedl ornitolog Karel Makoň s tím, že v pondělí se orel mořský hlásil z Polska a rozsáhlé rybniční oblasti pod městem Siedlce (modrá značka na přiložené mapce v galerii), přičemž červeně jsou jeho přelety v roce 2021 a zeleně veškerý pohyb od vypuštění v Tisové.

Další zajímavý pohyb a pozorování má orel mořský ze Starého Sedliště. Toho jako nevzletného s jedním sourozencem kroužkovali koncem května 2018 ornitologové na hnízdě ve špici obrovského smrku v rozsáhlém lesním komplexu kousek od Starého Sedliště na Tachovsku. „Toho samého orla vyfotografoval kolega, ornitolog, fotograf Jan Ševčík ve skupině dalších orlů na rybníku Starý Hospodář nedaleko obce Lutová – Chlum u Třeboně v Jihočeském kraji a to letos 16. října,“ poukázal plzeňský ornitolog.

Zoologové odhadují, že na Třeboňsku hnízdí dvacet párů orla mořského.
První mládě orla se vylíhlo po sto letech, teď na jihu hnízdí na dvacet párů

V lesním komplexu kousek od Merklína na jižním Plzeňsku okroužkovali ornitologové orla mořského letos v květnu. „Na hnízdě byla opět dvě v tu dobu už poměrně velká mláďata a podle odečítacích kroužků bylo jedno z nich pozorováno ornitologem Lukášem Hamáčkem dne 24. 10. 2021 na rybníku Rožmberk u Třeboně. Odečteno dalekohledem ve skupině bez fotografie,“ dodal Karel Makoň.