Připravili jsme ochutnávku akcí, při kterých si člověk může protáhnout tělo a bude na čerstvém vzduchu. A rozhodně si užije i zábavu.

Silvestr

Studená - Pravidelně dvě tisícovky lidí každoročně na silvestra vyráží na nejvyšší vrchol Vysočiny, aby tam přivítaly příchod nového roku. Také tentokrát jistě bude davům Javořice těsná, neboť čas 14. ročníku „Silvestrovského výstupu“ nastal.
Také letos v sobotu 31. prosince v 10 hodin se z náměstí svatého Jana Nepomuckého čp. 25 ve Studené vydá směrem na 837 metrů vysoký vrch hlavní skupina turistů a výletníků. Ji spolu se zpáteční cestou bude čekat patnáctikilometrový pochod.
Další trasy Mrákotín – Javořice a zpět, Řásná – Javořice a zpět měří 10 respektive 15 kilometrů. Zdolat se dají pěšky, na horském kole, v případě dobrých sněhových podmínek i na běžkách, lze s sebou vzít také psí kamarády.
Doplňkové trasy nemají stanovený výchozí čas, ten je nutný přizpůsobit tak, aby účastníci stihli na vrcholu novoroční přípitek, jenž je naplánován na 12.30 hodin.
Akci pořádají Obec Studená, odbor Klubu českých turistů Telč a městys Mrákotín, přičemž je letos uskutečněna na počest 32. výročí úmrtí spisovatelky Vlasty Javořické. Také letos je výstup součástí programu „Novoroční čtyřlístek“, což znamená, že výtěžek z dobrovolných příspěvků účastníků bude věnován na aktivity handicapovaných spoluobčanů. Na každého, kdo vystoupá na vršek, čeká otisk vrcholového razítka, pamětní knoflík VD Styl Studená, razítko KČT a občerstvení.

Slavonice - Sportovně pojali oslavy příchodu Nového roku členové občanského sdružení Slavonická renesanční společnost, kteří na Silvestra pořádají pro širokou veřejnost výšlap na hlásku u Stálkova.
Pochod bude mít tři trasy od tří do šesti kilometrů. Startovat se bude v 9.30 hodin u kašny na Dolním náměstí ve Slavonicích, o hodinu později vyrazí průvod ze Starého Města a ze Stálkova.
Před polednem je naplánován příchod na vrchol Uhliště (702 m.n.m.), kde bude zajištěno teplé občerstvení, a kde si účastníci výšlapu úderem dvanácté slavnostně připijí. Ten, kdo by snad ve spěchu zapomněl svou láhev sektu doma, bude si ji moci zakoupit přímo na místě.

Zahrádky - Již po osmé se v sobotu uskuteční „Silvestrovský výšlap na Mackův kopec“. Sraz všech těch, kteří se v závěru roku rozhodnou absolvovat bezmála čtyřkilometrový pochod s výstupem na 672 metrů vysoký vrch, je na kopci u vysílače v 14.30 hodin. Na každého čeká občerstvení v podobě piva, grogu, kávy a čaje. Ostatní pochutiny si musí turisté zajistit z vlastních zdrojů.

Dvorce - Ani milovníci koní nezůstanou na Silvestra doma. Ve Dvorcích u Stráže nad Nežárkou se v sobotu uskuteční tradiční Silvestrovská jízda. Po nezbytném slavnostním přípitku se jezdci kolem 11 hodiny vydají pozdravit občany Stráže nad Nežárkou a vyjížďku zakončí opět ve Dvorcích.

Horní Radouň - Pro milovníky recese připravují na sobotu Radouňáci oblíbené Silvestrovské sjezdy na čemkoli. Jak již to vypadá, sníh zřejmě nebude, což ale pořadatele ani účastníky nijak neodradí. Podle jednoho z organizátorů Milana Vocílky, který stál u zrodu i prvního ročníku, se počítá se suchou variantou a všechna roztodivná monstra budou mít kolečka a místní prý už se snaží, vymýšlí a kutí. Takže diváci si užijí.

Nový rok

Rapšach - Turistický oddíl mládeže Práčata zve na tradiční „Novoroční vycházku“. Ta se uskuteční v neděli 1. ledna. Sraz účastníků je naplánován na 10 hodin u kostela svatého Zikmunda v Rapšachu.

Jindřichův Hradec -Na jindřichohradeckém Masarykově náměstí bude sraz účastníků tradiční akce, kterou cyklisté v okrese každoročně vítají nový letopočet. V neděli 1. ledna v 10 hodin se tam již po třiapadesáté sjedou proto, aby vyrazili na „Novoroční vyjížďku“.