Světový den pro fair trade připadá každoročně na druhou květnovou sobotu. A právě u této příležitosti se letos už pošesté sejdou lidé, aby společně posnídali v zahradě Státního hradu a zámku v Jindřichově Hradci. Snídaně začíná v sobotních 10 hodin dopoledne.

"Máme radost, že je o akci tolik let narůstající zájem a těšíme se, že i letos posnídáme v krásném prostředí Zámecké zahrady na podporu pěstitelů u nás i ve světě,“ uvedla organizátorka jindřichohradecké snídaně Petra Frühbauerová. V případě deště se snídaně přesune do nedaleké čajovny U Zámku.

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si přinesou vlastní dobroty, ať už fairtradové nebo lokální. Může to být salát z fairtradové quinoi, fairtradový čaj či káva, bábovka s fairtradovým cukrem a kakaem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky.

Společným piknikem na veřejném místě tak vyjádří podporu nejen místním pěstitelům a pěstitelkám, ale i producentům a producentkám ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky zapojených do systému fair trade. Ti pak mohou pěstovat s ohledem na životní prostředí, jejich děti mohou chodit do školy a za svoji práci dostávají spravedlivě zaplaceno.


Piknikový happening se v sobotu v deset hodin dopoledne bude konat také v zámeckém parku v Třeboni. V nepříznivém počasí se akce přesune do Domu přírody Třeboňska.

Třeboňskou snídani navíc doplní akce zaměřená na vítání jara. "Přijďte s námi přivítat jaroa dozvědět se zajímavosti z jarní přírody. V zámeckém parku si můžete zahrát kuličky se skřítkem Mildou Dubulíkem a posnídat při Férové snídani NaZemi! Na malé i velké kamarády se těšíme v sobotu 13. května od 10 do 15 hodin. V případě deště se schováme pod dub v Domě přírody Třeboňska," zvou pořadatelé.

Férové snídaně se mohou zúčastnit také Slavoničtí, a to od sobotních devíti ráno ve dvoře Spolkového domu. Přehled více než sto třiceti míst, kde se akce bude letos konat, naleznete na www.ferovasnidane.cz.