Po srpnových událostech se tehdejší týdeník spojil s kovosvitským závodním časopisem a mimořádně vycházely denně. Dobový materiál uchovává táborské Husitské muzeum, které Deníku umožnilo nahlédnout do vlastního archivu.


Rozkaz zaklínadlem
V úvodu rozhovoru s mladým vojákem redaktor pokračuje: Nalokat se čerstvého vzduchu však nedovolí dotěrné otázky obléhajících děvčat. Odkud jste? Co chcete? Proč střílíte? Jdeme proti vám s transparenty, vy jste ve své převaze bezohlední.


Odkud jste?
Z Rusi.


Co chcete?
Likvidovat třídního nepřítele. Říkají, že je u vás kontrarevoluce.


Věříte tomu?
Máme rozkaz.


Kolik je vám let?
21 – 23 – 27.


Nikdy jste nemilovali?
Máme rozkaz!


Kdy odejdete?
Až dostaneme rozkaz.


V nemocnici leží dva vaši ranění. Nebyl za nimi ani velitel, ani kluci. Proč?

Nedostali jsme rozkaz.


Ve jménu lidské moudrosti – Bože, Allah, Manitou, lidé – vydejte rozkaz, aby lidská blbost nebyla alespoň absolutní, končí rozhovor s posádkou tanku číslo 186.

To léto jako by symbolicky nepřálo na Táborsku ani počasí. Zatímco lidé prožívali smutek, cizí vojska se neostýchala žádat o pomoc. S tím ale tvrdě narazila.Lidové spotřební družstvo Jednota vydalo všem svým prodejnám zakáz zásobování vojáků potravinami i jiným zbožím. Tvrdě se proti žádostem o pomoc postavili i letci z bechyňského letiště. Když 23. srpna přistály na ploše vrtulníky a jedno letadlo a dorazily ještě čtyři tanky, požádaly jejich posádky o materiální pomoc. Vojákům chyběli hlavně přikrývky. Velitel z letiště byl ale tvrdý. „Letci upozornili skupinu vojáků, že jakékoli žádosti o poskytnutí pomoci jsou zcela bezpředmětné. Sovětská letadla opustila letištní plochu, osádky tanků přespaly ve vyřazeném železničním vagonu nedaleko letiště,“ napsal o den později Palcát.Okupační vojska se domáhala i odstranění hesel namířených proti SSSR, která křičela ze zdí domů.
U posádky v Táboře zase žádali o uvolnění objektů k ubytování. To Tábor odmítl a naopak požádal, aby vojska opustila město. Krátce nato se začala bojová technika přesouvat. Zmizely i tanky, jejichž děla mířila na vojenské budovy. Napsal tisk 24. srpna