Jak vysvětlila Lenka Hofbauerová, manželovi předci v obci Stříbřec historicky podnikali v rybníkářství již od 16. století až do roku 1948. „To jim byl veškerý majetek zabaven. Po roce 1989 Honzův děda restituoval rodinné majetky, mezi nimiž byla i nemovitost bývalého špejcharu,“ přiblížila, jak se nemovitosti vrátily do správných rukou.

Vše bylo podle jejích slov ale zdevastované a znehodnocené. Týkalo i této dříve hospodářsky využívané nemovitosti. Rodinu majitelů z této krajiny za minulého režimu vyhnali, a proto se po restitucích příbuzní do kraje navraceli postupně. „Nejdříve Honzův děda, který začal obnovovat rodový statek a soustavu rybníků. O několik let později Honzův otec, který přiložil ruku ke zvelebování statku,“ poznamenala.

Pustili se do oprav

Stále však bez využití zbývala budova bývalého špejcharu, která jako ruina ležela ladem v té samé obci. „Před deseti lety se Honza rozhodl následovat svého otce a dědu v obnovování a zachraňování rodinného majetku a pustili jsme se do její rekonstrukce,“ popsala Lenka Hofbauerová.

Dobčické rybníčky Záboří.
Jižní Čechy jsou plné kouzelných míst. K mání je maringotka na Šumavě

Jejich původním záměrem bylo využít nemovitost k vlastnímu bydlení, ale v průběhu realizace se ukázalo, že objekt má potenciál nabízet ideální prostředí pro rodinné dovolené. „Proto jsme se rozhodli v této atraktivní lokalitě zbudovat stylové apartmány ve vesnickém stylu, částečně s rybníkářskou tématikou,“ vysvětlila provozovatelka.

A tak už sedm let poskytují ubytování v prvních z apartmánů. „Před dvěma lety se nám podařilo dodělat poslední apartmán. Honza se věnuje svému podnikání a se mnou pracuje na rodinné atmosféře provozovaných apartmánů.

Hrad Zvíkov.
Návštěvnost památek hatí covid, propadl se Krumlov i Hluboká

Dříve zde stával pravý a funkční špejchar - sýpka na skladování obilí spolu s hospodářským stavením a obydlím pro správce. Po svém zbudování v 18. století ho využívali místní sedláci, počátkem 20. století se dostal do majetku rybníkářské rodiny a sloužil jako sklad obilí - krmiva pro ryby. Díky citlivé rekonstrukci se podařilo dochovat původní prvky, jako je například kamenné zdivo nebo dřevěné stropní trámy a krovy.

Hofbauerovi hostí převážně rodiny s dětmi a také spřátelené páry, které přijíždí hlavně za jihočeskou přírodou a třeboňskou cyklistikou. „Zároveň k nám jezdí hosté, kteří mají radši klid, možnost posedět na zahradě a ugrilovat něco dobrého. Nabízíme výjimečně prostornou zahradu s mnoha zákoutími, kde si každý najde svoje místo pro zábavu a relaxaci. Naše ubytování je také výjimečné tím, že jsme se ho snažili zařídit podle potřeb hostů a tak, aby se tu mohli cítit skoro jako doma,“ naznačila Lenka Hofbauerová.

Navazují nová přátelství

Manželé Jan a Lenka mají dvě děti. „Ty jsou opravdu akční, stejně jako my. Pokaždé vyhlížejí návštěvníky a doufají v nové kamarády. To se jim daří a nám také. Rádi si s nimi povídáme, posedíme a potom o veselé historky není nouze,“ komentovala s tím, že se někteří pak pravidelně vracejí. „S některými se dokonce od té doby navzájem navštěvujeme,“ dodala ke vzniku přátelství.

Nedaleko Višňové lze v zastrčené lokalitě u lesa a rybníčku daleko od městského ruchu najít jedinečné dřevěné stavby. Ubytování v plovoucím srubu, či stromovém domě lze spojit i s rybařením.
Tohle je ráj na jihu Čech. Dovolenou tu lze strávit ve srubu na vodě i na stromě

Apartmány Na Špejcharu se nacházejí v oblasti, která je rájem cyklistů, rybářů i pěších turistů. Třeboňsko nabízí nespočet možností, jak trávit volný čas, ať už aktivně na kole, na lodi na řece Lužnici, či pěšky. „Zároveň si ale v našem kraji, i přímo u nás můžete dopřát odpočinek a relax. Záleží jen na preferencích lidí, kteří mají o dovolené různé plány,“ zmínila Lenka Hofbauerová.

Dobré víno i káva

Na Špejcharu mají klienti po celodenním výletu na kole například k dispozici venkovní saunu, nebo příjemné posezení pod pergolami, či poležení na dece. „Sladké nicnedělání je i u nás nakažlivé a jak jinak si oddechnout od každodenních starostí, než se svou oblíbenou knihou a skleničkou dobrého vína, které je v našich apartmánech vždy připraveno na uvítanou, stejně tak dobrá káva,“ láká případné nové zájemce.

Bludiště i oblíbená zoo

Díky ročním obdobím a měnící se přírodě je u Hofbauerů Na Špejcharu opravdu krásně v každém období. „Jiná doporučení máme pro naše hosty, kteří přijedou na jaře, jiná v létě i na podzim. Záleží také na otevíracích dobách atrakcí a restaurací. Vyžití v regionu je zaměřené převážně na děti, a to například v největším keřovém bludišti v Evropě, které se nachází ve vesnici Dolní Pěna a hned ve vedlejší vesnici Horní Pěna je příjemná rodinná kontaktní Zoo Na Hrádečku,“ doporučuje.

Starý přepravní kontejner vám táborská firma předělá na luxusní bydlení. Konstrukci 2KK využívají mladí jako startovací bydlení, či chalupáři jako plně vybavený rekreační objekt.
Kontejnerové bydlení dorazilo i na jih Čech. Stačí mít pozemek a milion korun

Pro dospělé je pak jistě nezapomenutelný cyklo výlet přes nejsevernější bod Rakouska. „Zakončit se dá například prohlídkou a ochutnávkou piva v místním třeboňském pivovaru. A kde uspokojit své chuťové buňky? Zaručujeme se za skvělou, nejen, rybí restauraci Bílý Jednorožec,“ uzavřela Lenka Hofbauerová gastrotipem.