Vysoké pokuty by mohly hrozit organizátorům dětských táborů či škol v přírodě v případě, že nebudou mít potvrzení od lékařů zúčastněných dětí, že mají všechna povinná očkování. S pokutami totiž počítá chystaná novela zdravotnického zákona.

„Pokuty, které novela stanoví, jsou neúnosné a je potřeba je podrobit revizi," míní Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže. Podle něho by se novela měla soustředit spíš na to, aby odstranila zbytečnou administrativní zátěž pro rodiče, kteří své děti posílají například na školu v přírodě či zotavovací pobyt. Sankce za chybějící potvrzení by pro pořadatele mohly dosáhnout i 100 až 500 tisíc korun.

Organizátoři pobytů pro děti na Jindřichohradecku většinou potvrzení od lékařů vyžadovali i v minulosti. Letní dětský tábor pořádá i Sdružení rodičů, přátel dětí a školy při 1. základní škole v Jindřichově Hradci. „Tuhle problematiku sleduji, protože se nás to týká. Nemáme s tím ale žádný problém, potvrzení od lékaře jsme vyžadovali vždy," uvedla zástupkyně ředitele Lenka Hrubá s tím, že zdravotnice na táboře vždy kontroluje i údaje o očkování. „Neměli jsme tu za celou dobu nikoho, kdo by očkování neměl," potvrdila.

Bez potvrzení od lékaře neodjedou děti ani na tábory pořádané hradeckým Domem dětí a mládeže. „Rodiče mohou potvrzení přivézt ještě v den nástupu. Pokud ne, tak dítě jede domů," popsal ředitel domu dětí Vladimír Prokýšek. Lékaři do přihlášky i tady vyplňují základní informace o zdravotním stavu včetně informací o očkování.

Petra Jouzová