První běh pod vedením Filipa Doškářese ponese v avatarském duchu dobrodružství na měsíci Pandora. „Celotáborové hry plánujeme od chvíle, kdy skončíme s tou předchozí," říká zkušený vedoucí. „Důležité je, aby se témata nějak neopakovala a dalo se na ně vymyslet co nejvíc her," dodal. Děti se tak mohou těšit na spoustu zábavy, ale i poučení. „Chceme je motivovat, aby se seznamovali s přírodou a neseděli jen u počítače, jak je teď obvyklé. Budou se učit ale třeba i morseovku nebo uzly," upozornil.

Pobyt na táboře není jen o hraní a dovádění, musejí se dodržovat i určitá pravidla a jedním z nich je denní režim, jehož program pro vedoucí začíná v 7 hodin, pro děti o půl hodiny později. „Po budíčku následuje rozcvička, ranní hygiena a snídaně, po ní dopolední program s hrami," popisuje Filip Doškář. Zábava a poznávání se tak přerušují zejména kvůli jídlu.

To má letos na Bílé skále na starostiHana Staňková, která ve školním roce vyváří dětem v základní škole v Nových Hradech. „A přes léto jsem vždycky na nějakém táboře, mám to jako relax, běžně vařím kolem tří set obědů, takže tady to nic není," říká kuchařka, která dětem na první oběd připravila sladké plněné knedlíky sypané tvarohem.

Co ale mají malí strávníci nejraději? „Je to různé, liší se to podle počasí a nálady, ale převažují jednoduchá jídla, nechce se jim moc kousat maso," směje se. V kuchyni jí pomáhají dvě brigádnice. Ani ty se velkého množství práce při vaření pro tolik strávníků nebály. „Jsem tady už podruhé a líbí se mi tu, proto jsem se i letos vrátila," nadneslaLucie Rozporková. „Já jsem sice na žádném táboře nikdy nebyla, ale sem na brigádu jsem se těšila," tvrdíKarolína Vítečková.

Děti si na prvním obědě pochutnaly, i když ne každý má sladké rád. „Mamka dává cukr jen navrch, tady to těsto bylo na mě sladké, ale bylo to dobré. Ale není nad svíčkovou," podotklJaroslav Žoček. I na jeho oblíbené jídlo ale dojde a budou i řízky, rizoto nebo kuře a také zeleninové saláty. „Loni měla ohromný úspěch třeba pizza," doplnil jeden z provozovatelů a zároveň oddílový vedoucí třetího běhuMartin Chalupský. Jak říká, zatím vládne s novou sezónou spokojenost, i když volná místa jsou. „Přihlásit se dá ještě dva dny před každým během. Největší zájem je zatím o třetí a druhý," upozornil.

A spokojení jsou i malí táborníci.Karolína Svatoňovásem jezdí z Košic na Táborsku několik let. „Jsem tu asi počtvrté a nejvíc se těším do lesa na hry, až budeme běhat," usmívá se. Její mladší sestřička Leona je na táboře poprvé, stejně jako jejich kamarádkaNela Ryzkováze Sezimova Ústí. „Nabídla mi to Kája, chtěly jsme jet někam společně. Chtěla tu se mnou zůstat i moje mladší ségra, tak třeba příští rok," předesílá Nela, která se nejvíc těší na koupání, hry, ale také na večerku. „To až si lehneme a budeme si vyprávět," dodala.

Líbí se tady ale i vedoucím. „Je tady krásné prostředí, lesy všude kolem," vyzdvihuje student gymnázia z PrahyPetr Ungar, pro kterého je role praktikanta novinkou. „Jezdil jsem na tábory jako dítě a teď jsem chtěl prázdniny strávit smysluplně, tak jsem zkusil tohle."

Petra Jouzová