Druhý povodňový stupeň byl podle informací tiskové mluvčí Povodí Vltava Petry krainové na Malši (Kaplice, Roudné) a na Bezdrevském potoce (Netolice),

Jedničku hladiny dosáhly na dolní Otavě, Vltavě nad vodní nádrží Lipno, na Polečnici a na tocích v povodí Malše.

Další vývoj je závislý na počasí a množství a intenzitě dešťových srážek.

Déšť plní koryta menších toků po okraj

Déšť, déšť a zase déšť. Už od pondělního večera a prakticky celé úterý vytrvale pršelo. Přívaly vody zvedly hladiny některých jihočeských toků. A lidem, jejichž obydlí nebyla před pozvolna se vylévající vodou v bezpečí, nezbývalo než přihlížet a čekat.

„Nemohl jsem už ráno klidně spát,“ poznamenal při časné obhlídce vzedmuté Dobrovodské stoky Jan Dolejšek z českobudějovického Pražského předměstí. „Nemůžeme nic moc dělat. Zajistili jsme bednění před domy a nezbývá než čekat,“ krčili rameny nad rozvodněným Pašínovickým potokem místní.

Na případné problémy při večerní kulminaci se chystalo i krajské město. Strážníci městské policie pro jistotu uzavřeli náplavku pod Jiráskovým nábřežím a prostor mezi Velkým a Malým jezem na Malši, kde se řeka mohla vylít do zahrad. Ve střehu kvůli možnému zpětnému vzedmutí hladiny v kanalizaci byli i pracovníci vodohospodářské společnosti 1. JVS.

O pár kilometrů proti proudu, v Roudném, překročila Malše navečer druhý stupeň povodňové aktivity. „Mezi lidmi ale nikdo nepanikaří,“ informovala pracovnice obecního úřadu Zdeňka Halířová. „Situaci monitorujeme, nikdo není v ohrožení. Do vylití řeky do zahrad, kam se ale voda dostává běžně několikrát do roka, chybí odhadem 25 centimetrů. Vzhledem k tomu, že ustal déšť, ale předpokládáme, že se vše bude spíš uklidňovat. Pro jistotu zůstáváme ve spojení s hasiči, kteří jsou připraveni nám pomoct,“ popisoval po 19. hodině situaci v Roudném místostarosta Bohuslav Zikeš.

Relativní klid hlásili i hasiči. Na Českobudějovicku za celý den kvůli zatopeným sklepům zasahovali jen minimálně. „Existuje ale reálná možnost, že by se situace mohla ještě zkomplikovat,“ připustil operační důstojník.

„Máme hlášený třetí povodňový stupeň na Černé v Líčově,“ řekla včera v poledne za celé jižní Čechy tisková mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová. „Podle předpovědi počasí by ale měl déšť odpoledne ustávat a voda se tak bude posouvat z horních do dolních toků. Ale uvidíme, vše záleží na počasí,“ dodává Krainová. Odpoledne vystoupal třetí povodňový stupeň i na Malši v Pořešíně, stav ohrožení dosáhla na několika místech také Blanice a Zlatý potok v Hracholuskách.

Díky meteorologům, kteří předpověděli nejvíce srážek v Novohradských horách, se na situaci včas připravila také Římovská přehrada. „Vodu upouštíme od včerejška. Přehrada se už plní,“ uvedl v úterý dopoledne římovský hrázný David Stach s tím, že z Římova v tu chvíli odtékalo patnáct kubíků vody za vteřinu. „Předpokládáme, že bychom tento odtok už nechali a že by volné místo v přehradě zaplnila povodňová vlna. Ale to je ovšem jen předpověď, jaká bude realita, to nikdo neví,“ podotkl Stach.

Potoky zalily především zahrady

Potíže měli v úterý v Pašínovicích s místním potokem. Strouha se tam pořádně rozlila a zhruba hodinu po poledni začala zalévat zahrádky místních chalupářů a také zdi některých stavení.

„A pořád voda stoupá, ještě před hodinou ani nešla přes tento mostek,“ ukazují na menší propustek pod silnicí místní, kteří se také shodují, že s většími přívaly vody se nedá nic moc dělat. „Jen čekat. Akorát jsme si teď zadělali bednění před domy. To v roce 2002 jsme dělali s paní starostkou stěny okolo domů,“ povídá jeden z chalupářů. „Už jsme tu zažili v roce 2002 vodu až k této silnici, to byla vlastně hráz. Vždycky jsme ve střehu, když začne v Novohradských horách více pršet,“ uzavírají místní.

Také podle starostky Komařic, pod které Pašínovice spadají, Hany Lipanské není v silách obce s rozvodněným potokem příliš dělat. „Můžeme opravdu jen čekat, potok totiž není náš,“ říká starostka s tím, že naposledy se potok rozlil tak, jako tentokrát, v roce 2006.

I když byly deště intenzivní, hasiči na Českobudějovicku spíše zasahovali u dopravních nehod. „Odčerpali jsme dopoledne opravdu jen jeden sklep, zásahy jsme měli spíše na Krumlovsku či Prachaticku,“ uvedl v úterý ve čtrnáct hodin operační důstojník profesionálních hasičů.

V krajském městě měli tradičně obavy hlavně majitelé nemovitostí v okolí Dobrovodské stoky. „Musel jsem se na to mrknout. Nemohl jsem už ráno klidně spát,“ komentoval před osmou hodinou ráno stoupající hladinu Dobrovodské stoky Jan Dolejšek z Pražského předměstí. Spolu se sousedem obhlížel u garáží u Nádražní ulice stoupající hladinu stoky. Ta se jako obvykle proměnila kvůli intenzivnímu dešti v regulérní malou říčku, jejíž kalné vody hrozily, že při dalším dešti nezůstanou jen v korytě.

S obavami, kam voda vystoupá, pozorovali proudy vody i v dalších obcích, které s přívalovými dešti nemají dobré zkušenosti. Na Novohradsku, kde během noci spadlo více než 90 mm srážek, ale voda nikoho vážně neohrozila.

Jak uvedl starosta Nových Hradů Vladimír Hokr, mají zde vytypované zhruba dvě až tři problémové lokality, kde se voda přelila do okolních polí či zalila zahrady, k jiným škodám prozatím nedošlo. V Horní Stropnici byli obyvatelé místní části Podolí nuceni přeparkovat své automobily do výše položených lokalit v důsledku naplnění říčky Stropničky.

Ani z dalších obcí na Českobudějovicku, které se tradičně potýkají se záplavami, nebyly dopoledne hlášeny žádné škody. Ledenice, které v minulosti řešily vodu zaplavující obec z okolních polí, nyní dokončily stavbu odtokového kanálu, která už čeká jen na kolaudaci.