VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na vedoucích postech byla vloni velká obměna lidí

Jindřichohradecko – Dnes pokračujeme v rozhovoru s vedoucím jindřichohradeckého územního odboru Policie ČR Josefem Hešem, který v úterý v Deníku hovořil o vzniku nových stanic ve Studené a Chlumu u Třeboně.

6.1.2011
SDÍLEJ:

KONTROLA. V těchto dnech se policisté věnují hodně i kontrolám rekreačních oblastí.Foto: Deník

Před rokem jste v rozhovoru pro Deník říkal, že vaším hlavním a velice důležitým úkolem je stabilizovat policejní kádr. Podařilo se to nebo se negativně projevují úsporné balíčky spojené se snížením platů? Neodcházejí policisté?
Stabilizace policejního kádru za situace, kdy postupně odcházejí ti nejdéle sloužící a nejzkušenější policisté a není možný nábor nových policistů, a naopak je do budoucna plánováno snižování celkového stavu policistů v rámci České republiky, není otázkou měsíců, ale spíše let. Musím tedy konstatovat, že stabilizovat kádr se nám nepodařilo na všech odděleních, ale jen na části. V minulém roce došlo ke značné obměně i policistů na vedoucích místech, došlo i k poklesu stavu policistů v rámci územního odboru Jindřichův Hradec.

Celkem byl v průběhu minulého roku snížen stav tabulkových míst policistů územního odboru o 18, ale fakticky odešlo pouze 10 policistů. Zbylých 8 míst bylo již na počátku roku neobsazených.

Protože z některých oddělení odešlo více policistů než z jiných, není na všech odděleních situace stejná. Některá oddělení nám pracují velmi dobře, některá nastoupila dobrou cestu, ale někde samozřejmě ještě zaostávají za očekáváním. Pokud jde o vliv úsporných opatření a snižování platů, pak je asi naivní tvrdit, že se nijak neprojeví. I policisté jsou jenom lidé, mají své rodiny, velmi často jsou to dnes mladí lidé, kteří si teprve vytváří svůj budoucí život, splácí hypotéky, úvěry a logicky jim nemůže přidat na klidu snižování platů nebo omezené prostředky na zajištění jejich práce.

Chtěl bych ale zdůraznit, že i přes složitou situaci, kterou dnes Policie ČR prochází, nedochází zatím v rámci našeho územního odboru k žádným velkým odchodům policistů a valná většina kolegů se snaží co nejlépe pracovat a plnit úkoly, čehož si já velmi vážím.

Také jste hovořil o tom, že chcete udržet kvalitu práce vašich policistů a zaměřit se na to, aby se trestná činnost přestala pachatelům vyplácet. Jak se vám daří tyto zřejmě nejednoduché úkoly naplňovat?
Pokud jde o kvalitu práce, pak si troufnu říci, že přes občasné chyby, které se stávají v každé činnosti, je kvalita práce policistů v okrese Jindřichův Hradec na velmi dobré úrovni. Přestože máme mnoho policistů mladých a méně zkušených, pracují na sobě, sbírají zkušenosti a snaží se zlepšovat stále svou činnost.

I co se týče čísly vyjádřených ukazatelů výkonnosti a kvality, jsme mezi nejlepšími v rámci kraje. Například v takzvané objasněnosti jsme v současné době s 59 procent objasněných trestných činů na prvním místě v rámci kraje. Pokud jde o zajišťování věcí pocházejících z trestné činnosti, či obecně o zajišťování výnosů z trestné činnosti, pak tomuto se snažíme i ve složitých ekonomických podmínkách věnovat maximální pozornost. Bohužel, v současné době nemám přesná čísla, zda jsme byli v tomto roce úspěšnější než v roce minulém.

Když se ohlédnete za právě skončeným rokem u policie na Jindřichohradecku, jaký z vašeho pohledu byl?
Jedním slovem těžký, ale lze očekávat, že vzhledem k tomu, že na příští rok je plánováno ještě razantnější snížení finančních prostředků na provoz, lze očekávat, že příští rok bude ještě těžší. Minulý rok byl plný změn, nutnosti zásadně měnit systémy služby z důvodu úsporných opatření a já chci touto cestou znovu poděkovat všem policistům našeho územního odboru a také svým nejbližším spolupracovníkům a občanským zaměstnancům za to, že i v těžkých podmínkách úspor jsme myslím své letošní úkoly splnili.

Co vám nejvíce v uplynulém roce komplikovalo život a co naopak ulehčovalo?
Existují předpisy a nařízení, které podle mého názoru v samotné práci příliš nepomohou, ale o takových jsem zvyklý mluvit se svými nadřízenými a upozorňovat na ně, aby se případné problémy řešily a nepřijde mi vhodné ani nutné toto sdělovat médiím. Snažím se více problémy řešit a ne o nich mluvit. Co je podle mě větším problémem, to jsou stále větší úsporná opatření, neboť je velmi obtížné plnit stoprocentně všechny zákonem uložené povinnosti Policie ČR, když je neustále snižován objem prostředků na provoz.

A co mi mou práci ulehčuje? Na to je odpověď velmi jednoduchá. Moji nejbližší – rodina, která mi vytváří zázemí a vzhledem k množství mé práce to se mnou nemá jednoduché. Dále samozřejmě moji nejbližší spolupracovníci pan Dufek a pan Dovalil, naše asistentky, vedoucí jednotlivých oddělení a v neposlední řadě ten velký zástup všech policistů, kteří i v těžkých podmínkách mají chuť a sílu dávat svou energii do boje s pachateli trestných činů a přestupků, se silničními piráty a také k ochraně veřejného pořádku. Práce policie není prací jednotlivců, ale jedné velké party lidí, kteří si musí sebe navzájem vážit, pomáhat si a spolupracovat jak mezi sebou, tak i se všemi slušnými a poctivými lidmi. Takové okolo sebe, myslím, ve valné většině mám a to mi pomáhá.

Závěrem bych chtěl všem občanům popřát do nového roku pevné zdraví, dobré přátele, štěstí, úspěchy v zaměstnání i v osobním životě.

Autor: Lenka Novotná

6.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

V bystřické knihovně je až do konce letošního roku k vidění výstava Pocity.
4

OBRAZEM: V Bystřici vystavují Pocity

Mladík se projel na cizím kole

Třeboň - Čtveřice mladých lidí vzbudila pozornost strážníků svou noční zábavou.

Volejbaloví veteráni bojovali u Vajgaru o republikové tituly

Jindřichův Hradec - V jindřichohradecké městské sportovní hale se uskutečnilo mistrovství republiky ve volejbalu nejstarší věkové kategorie nad 50 let. Představilo se celkem 16 týmů, z toho byl půltucet ženských družstev.

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Jindřichohradecko - Představujeme miminka narozená od 16. do 21. září.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

České Budějovice - V tělocvičně českobudějovické ZŠ Emy Destinnové se konalo III. kolo ligy talentů v karate s názvem „Ninja Cup“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení