Oslavy v kulturním sále Hospody Na Návsi tradičně pořádala Základní organizace Českého svazu žen v Žíteči, jehož předsedkyní je Miloslava Krejčová. „Každý rok se snažíme pro občany zajistit bohatý kulturní program. Je dobře, že se sejdou také starší lidé a mají tak příležitost si popovídat. Chtěli bychom, aby se tato, i další tradice, jako je masopust nebo mikulášská nadílka, ve vesnici udržovaly nadále, a aby v ní mladí lidé pokračovali,“ sdělila.

Právě živá kultura dává podle jejích slov lidi dohromady a obohacuje život v malých obcích. „Je dobře, že se za poslední roky kulturní život ve vsi obnovil a lidé tak pouze nesedí doma u televize nebo další moderní techniky,“ dodala.

Mezinárodní den žen navštěvují s potěšením i lidé z okolních místních částí. „Jsem spokojená, je dobře, že se zde něco děje a chodím sem ráda. Moc se mi líbil kulturní program,“ popsala například Blažena Šenkeříková, která do Žíteče přijela z nedalekého Mirochova.

O kulturní zpestření se tentokrát postaral folklórní soubor Javor a Javoráček z Lomnice nad Lužnicí. Jeho vedoucí Marcela Božovská uvedla, že se do Žíteče vždy ráda vrací. „Už jsme zde byli asi třikrát s občasnými pauzami,“ vysvětlila. Tentokrát soubor zařadil lidové písně, tanec a hudbu ze života na vsích. Nechyběla ani dětská říkadla, škádlení mladých lidí nebo lidové obyčeje. Písně pocházely z jižních a západních Čech.

Po vystoupení se v sále rozproudila volná zábava a každá žena byla odměněna zákusky a chlebíčky.