VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zabydlování nebylo moc času

Jindřichův Hradec – V pátek 7. ledna jsme s jindřichohradeckým starostou Stanislavem Mrvkou hovořili na téma změn, které město v letošním roce čekají, pod drobnohledem se ale ocitla i kancelář, která oproti minulosti působí mnohem prázdnějším dojmem, i jeho pracovní stůl a pracovní prostor.

11.1.2011
SDÍLEJ:

PRACOVNÍ STŮL STAROSTY STANISLAVA MRVKY:Foto: Deník/ Jana Hýbková

Máme novou radnici, začal nový rok, takže co my, občané, můžeme v této souvislosti očekávat?
V tomhle okamžiku je pro nás samozřejmě prioritní připravit rozumný rozpočet za těch podmínek, které jsou nastaveny, tak aby byly pokryty základní potřeby v činnosti města a aby byly funkční služby pro občany.
Zní to možná jednoduše, ale až tak úplně jednoduché to není, protože je to všechno o finančních prostředcích a o tom, že je potřeba dokončit organizační změny. Tím nemyslím jenom na městském úřadu, ale v různých záležitostech ve vztahu k zastupitelstvu, výborům a podobně. Snažíme se také připravit změny v činnosti radnice směrem k občanům.

Když mluvíte o změnách, můžete to trochu upřesnit?
Musíme řešit jednak snížení financování (pozn. autora – Jindřichův Hradec dostane o 6,4 milionu korun méně na výkon státní správy), což znamená řešit úsporu na platech, ale máme nějaké záměry změny organizační struktury, ale v tomto okamžiku zatím nedošlo k dohodě. Ale pracujeme na tom dál, jak jsme slibovali v našem volebním programu. Z mé strany je to otázka především kultury a cestovního ruchu, tam chceme udělat určité změny, aby se celá tato záležitost posunula trošku jinam.

Znamená to konkrétně, že by se kultura vyčlenila jako samostatný odbor, případně další městská společnost?
Máme v úmyslu celou kulturu převést pod Střelnici, zavést zatím zkušební provoz a v dalším roce z toho udělat pak společnost zřizovanou městem, tak aby to nebyla úředničina, ale čistě kultura. Ale musí to být společně s ostatními změnami, protože jinak to nemá smysl, nelze vytrhávat jednotlivé části.

Máte představu, jak se dotknou zmíněné úspory letošního rozpočtu?
Můžeme rozdělovat samozřejmě jenom to, co máme. Rozpočet chceme udělat vyrovnaný, abychom se nedostali do mínusu, což znamená, že všude musíme šetřit na provozních nákladech, na platových prostředcích, ale budeme se snažit, aby co nejméně byly omezené investice, aby nebyl zastavený růst a rozvoj města.

Když hovoříte o investicích, můžete naznačit, kam půjdou? A co třeba kanalizace v Radouňce, která je jedinou nedokončenou akcí předchozí radnice? Dočkají se obyvatelé?
Ano, kanalizace Radouňka se z 99 procent rozjede. Jinak je připraveno asi patnáct až dvacet menších investičních akcí, ale tak, jak každý týden konzultujeme rozpočet a srovnáváme peníze a akce, nebylo by v tuto chvíli seriózní říkat, které to budou.

Vraťme se ale zpět k úsporám a reorganizaci městského úřadu. Bude se snižovat počet pracovníků, bude se propouštět?
Ve dvou variantách z pěti připravených se s tím počítá, ale v tomto okamžiku nevíme, která z nich získá konsenzus. Na druhou stranu nechceme omezit služby a stojíme jen o takovou reorganizaci, která by něco přinesla. Jenom propustit lidi, v tom nevidím žádný cíl. To znamená, že pokud bychom někde snižovali, tak to nesmí v žádném případě ovlivnit činnost městského úřadu směrem k občanům.
Ale jak říkám, je to jen ve dvou z pěti variant, které jsou na stole a jsou připravené. Ale která z nich bude platit, v tuto chvíli nevím. Nechceme jít do rady, dokud nebude absolutní shoda.

Chystáte nějaké personální změny na vedoucích postech, konkrétně třeba vedoucích odborů či městských společností?
V tomto okamžiku to není na stole, protože musíme nejdřív vyřešit počty lidí. Nicméně v rámci jedné z těch variant reorganizace tam je i zrušení jednoho odboru.

Situace s financemi letos nebude jednoduchá, stát spoustu věcí deleguje na obce, ale za podmínek, že bude míň peněz. Jak se s touto situací popasujete?
Asi by bylo na místě použít hrubé slovo . . . Plíživým způsobem prostě převádí vláda povinnosti na samosprávu, ale bez toho, aby to bylo zabezpečeno finančně.
Uvedu konkrétní příklad: Od 1. ledna vešla v platnost novela zákona o krizovém řízení a obec s rozšířenou působností přebírá zodpovědnost za celý region, který pod ní spadá, takže pro nás za 58 obcí. Ale, že by to bylo nějak vyřešeno ze strany státu, tak to nikoho nezajímá. Takových drobných změn ale neustále narůstá a když to řeknu velmi slušně, tak to ze strany vlády vidím jako velmi neseriózní.

Stát ale zatěžuje relativně drobnými výdaji i občany, příkladem mohou být nové autolékárničky či povodňová stokoruna. Co město, také si sáhne do kapes občanů?
Právě projednáváme místní vyhlášky a poplatky a snažíme se, aby to nebylo v souběhu, aby dopad na lidi byl minimální. Třeba vodné a stočné v Jindřichově Hradci patří ve srovnání s ostatními městy v kraji mezi nejnižší.
Samozřejmě bychom peníze do městské pokladny potřebovali, ale ne cestou zvyšování poplatků, protože lidi jsou dneska rádi, že žijou.
Zmiňoval jste volební program, s nímž jste šli do voleb. Jste v tuhle chvíli členem sociální demokracie nebo nejste? A pokud nejste, uvažujete o vstupu?
Je to otevřená záležitost. Myslím si, že nemám kam chvátat a že jsem schopen straně přinášet body jako nestraník. Skutečně nevidím žádný rozdíl v tom, zda někdo je straník, či není. Daleko důležitější je, jak kdo přemýšlí.

Ale kandidoval jste za ČSSD, takže do jaké míry spolupracujete s místní organizací?
Pro mne je v tuto chvíli nejdůležitějším partnerem klub zastupitelů ČSSD, kde jsou čtyři nezávislí a čtyři členové ČSSD. Konzultace běží buď přímo s organizací nebo cestou předsedy klubu, kterým je Jiří Pravda.

A nemáte třeba i tak nějaké stranické úkoly?
Rozhodně nevidím cestu v tom, že by mne stranická organizace úkolovala. Je to i nelogické. Ale jsou samozřejmě věci, které konzultuji a snažím se, aby vycházely z volebního programu – ten je stěžejní a je základem.

Nová jindřichohradecká radnice se rodila v určitých porodních bolestech, takže jak vám to v městské radě funguje?
Většina materiálů je projednávána s nadhledem, nemůžu si stěžovat, ale určitě je situace vzhledem k široké koalici složitější, než to měla předchozí radnice.
Materiály musí být dobře prokonzultované dopředu, připravené. Zatím to běží, ale stěžejní body se dostanou na pořad dne až později, pak se teprve uvidí, jak to bude funkční. Materiály ale musí být opravdu důkladně připravené a předjednané tak, aby se do rady nešlo takzvaně naostro s nevyjasněnými materiály a pozicemi.

Tak to mne napadá, že to musí být docela složité, možná i zdlouhavé. Nejsou teď jednání rady tak trochu na dlouhé lokte?
Ne, není to na dlouhé lokte. Pokud se potřebujeme na něčem dohodnout, tak se obracíme na předsedy klubů, což je v tak široké koalici asi nejlepší cesta. Jsme průběžně s ostatními stranami v kontaktu. Ale jak jsem říkal, stěžejní materiály ještě nebyly na stole, zatím šlo spíš o technické věci a materiály.

Ačkoliv Deník již informoval o tom, jak je to s prvním a druhým místostarostou, veřejnost v tom stále nemá jasno, proto se znovu zeptám: Je první místostarosta Bohumil Komínek funkčně výš než druhý místostarosta Pavel Vejvar? Můžete to znovu objasnit?
Vychází to ze Zákona o obcích, kde je tím pouze stanoveno pořadí podepisování dokumentů (pozn. autora – dokumenty podepisuje starosta, v případě nepřítomnosti 1. místostarosta, pak 2. místostarosta). Jinak mají místostarostové stejné kompetence, kdy každý odpovídá za určitou oblast, takže tím není myšleno nic víc, než pouze to, co říká zákon.

Takže to není tak, že by vám byl Bohumil Komínek milejší než Pavel Vejvar?
Takhle to nejde brát, i když s Bohumilem Komínkem jsme byli na jedné kandidátce, takže naše názory si asi budou daleko bližší, ale na technický výkon funkce místostarostů to nemá vliv.

Dva a půl roku jste působil jako šéf kanceláře hejtmana kraje. Co vám to dalo z hlediska současného postu?
Byla to dobrá příprava pro výkon funkce starosty. Zjistil jsem, jak funguje výkon státní správy v přenesené působnosti, jak funguje samospráva, i když na vyšším stupni. Struktura činností je totiž obdobná. Dostal jsem se do obrazu, jak které odbory fungují, i když na rozdíl od kraje je činnost města specifická. – Jsou tady věci, kterými se krajský úřad nezabývá, zatímco tady se s nimi zabývá člověk denně. Ale ano, byla to dobrá přípravka.

V této kanceláři jste od 1. prosince, takže zhruba měsíc a půl, vidím, že se změnilo uspořádání, trochu se vyprázdnila. Jak jste se zabydlel?
Tak předně, on na nějaké zabydlování nebyl moc čas. Snížil se pouze počet kusů nábytku, jinak tady zůstalo všechno stejné.
Ve městě se sice mluvilo, že prvně jsem začal trhat koberce a kupovat si nový nábytek, ale sama vidíte, že to tak není. Je akorát jiné uspořádání nábytku, protože si myslím, že kancelář starosty by měla být místností reprezentativní a nikoliv pro velké shromažďování lidí. Od toho jsou tady jiné místnosti.

Po zasedání zastupitelstva, na kterém byla na druhý pokus zvolena nová radnice, uveřejnil Deník medailonky radních i zastupitelů. Tehdy jste uvedl, že se rád věnujete sportu a rybaření. Kolik vám na tyto koníčky nyní zbývá času?
(Smích.) Včera večer jsem si byl poprvé po roce zahrát tenis a bylo to příjemné, což říkám zcela upřímně.
Ryby pomíjím, snažím se samozřejmě ze začátku čas věnovat práci, abych poznal problematiku, navíc i začátek roku je složitý, takže do práce chodím na půl sedmou a z práce večer . . . jak kdy.

Co má na stole jindřichohradecký starosta?
PRACOVNÍ STŮL STAROSTY STANISLAVA MRVKY:
1 – Počítač s příslušenstvím je v této kanceláři novinkou. 2 – Na stojanu monitoru leží tři titěrné, ale nezbytné věci: Destička s nápisem Ženy mají rády prosté a jednoduché věci, například muže. „Dostal jsem ji někdy před deseti lety od jedné kolegyně a už ji mám na třetím pracovišti,“ komentuje starosta. Dále pak zlatý skarabeus a v malé krabičce čtyřlístek pro štěstí. 3 – Tiskárna. 4 – Lampa. 5 – Telefonní přístroj. 6 – Psací potřeby. 7 – Diář. 8 – Dokumenty. 9 – Mobilní telefon. 10 – Brýle a pouzdro na brýle. 11 – Sklenice s vodou.
VE STĚNĚ ZA STAROSTOU:
12 – Fotografie vnoučat. 13 – Puk šampionů z loňského mistrovství světa v ledním hokeji. 14. – Cena, kterou obdrželo město v roce 2007 v rámci Programu regenerace městské památkové rezervace.


Autor: Jana Hýbková

11.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Třeboni přivítali nové občánky.
12

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

V kulturním domě Koruna v Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení.
4

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Odpoledne na hrad, večer na koncert. Kam vyrazit v neděli za zábavou?

Jindřichohradecko - Ani v poslední den týdne nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat někam za zábavou.

Fotbalový turnaj pomohl hospicové péči

Třeboň - Fotbalový turnaj Evocati cup poprvé pomáhal v Třeboni.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení