Studenti včera ukázali školákům ve Slavonicích, jak na první pomoc v různých situacích. Ti si pak mohli ošetření sami vyzkoušet.


„Poskytnout první pomoc patří k základnímu vzdělání. Každému se může stát, že se připlete k dopravní nehodě a bude muset zraněného ošetřit,“ vysvětlil důvod každoročního zdravotnického dne ředitel Základní školy ve Slavonicích Jiří Hrouda.

Aby vypadala ošetřená zranění reálně, přivezli s sebou studenti a zdravotníci líčidla. Popáleninu tak například zdravotnice Jitka Špuláková vytvořila dobrovolníkovi z páté třídy Aleši Sigmundovi pomocí mastného líčidla, puchýře pak díky gelu. Pak všichni vyrazili na jednotlivá stanoviště po škole, kde si vyzkoušeli ošetření různých druhů poranění.

„Byla jsem tu i vloni. Byli jsme na prvním stupni a děti měly docela velký zájem si něco vyzkoušet,“ říká studentka čtvrtého ročníku zdravotnické školy Viola Pšenčíková.

Povědomí lidí o poskytování první pomoci se za poslední léta zlepšilo. Tvrdí to alespoň ředitelka Českého Červeného kříže v Jindřichově Hradci Zdeňka Hanzalová. „Je i větší zájem o proškolení učitelů na poskytnutí první pomoci. Situace, kdy je třeba neprodleně zasáhnout, se může přihodit i během vyučování,“ uvedla Hanzalová. Zároveň pochválila i dobrou spolupráci se zdravotnickou školou.

Studenti předvádějí své dovednosti podle své vyučující Dáši Křížové mimo jiné na dni otevřených dveří a na akcích zaměřených na zdravý životní styl. I oni potvrzují větší zájem o první pomoc u dospělých.
„Ptají se na nejnovější trendy, zajímá je i poměr resuscitace. Ten je nyní třicet ku dvěma,“ popsala studentka třetího ročníku Fiona Cuce. Podle ní by tedy lidé při zástavě dechu měli třicetkrát stlačit hrudní kost a dvakrát vdechnout.

Některé slavonické děti nabyté vědomosti zužitkují hned při vyplnění testu, jiné až v rámci dalšího vyučování.

Podle ředitele školy se jim ale budou dovednosti hodit i při sportovních kurzech pořádaných školou. V jednotlivých ročnících mají totiž v rámci školního vzdělávacího programu zařazený vodácký, cyklistický, turistický a lyžařský kurz.