Budova zámeckého pivovaru svému účelu neslouží už desítky let. Uvnitř dříve přebývali lidé bez domova a hromadil se tam nepořádek. Město proto objekt zabezpečilo tak, aby se do něj už nikdo nedostal. Budova je v havarijním stavu a nutně potřebuje radikálnější zásah. „Na některých místech už se to rozpadá, střechou tam zatéká voda. Nedá se říci, že by objekt byl v zakonzervovaném stavu, může ještě třeba patnáct let vydržet, ale také to klidně může za dva roky spadnout. Byl bych velmi nerad, aby k tomu došlo a byla by to určitě špatná vizitka pro nás všechny,“ posteskl si starosta města Michal Kozár.

Celková oprava objektu může podle předběžných propočtů vyjít až na jednu miliardu korun. Zastupitelé vzhledem k astronomickým nákladům na svém posledním jednání schválili podání žádosti o dotace z prostředků ministerstev pro místní rozvoj a průmyslu a obchodu. „Pouze odhadované náklady na opravu vnějšku a střechy jsou něco kolem 270 milionů korun a pokud se nikam nepřihlásíme a platili bychom to ze svého, tak je to problém. Je také otázkou, proč se za ta léta, po která město objekt vlastní, nic nevymyslelo. Vznikly přitom pracovní skupiny, konalo se referendum, všichni o tom diskutovali, ale nic se nestalo,“ zdůraznil Michal Kozár s tím, že žádosti o dotace se uzavírají v srpnu a času není nazbyt.

Chátrající sýpka se stájí je součástí bývalého černínského takzvaného Nového Dvora v Jindřichově Hradci. Jedná se o unikátní hospodářskou stavbu z přelomu 18. a 19. století.
Památkové chráněná sýpka patřila kdysi Černínům. Je zatížena soudními spory

„Musíme ještě doplnit stavební povolení, v současné době máme povolení na skelet a potřebujeme ještě pro vnitřek. Zároveň chybí i nějaká posouzení, ale to jsou věci, které bychom měli stihnout. Musíme se o to pokusit, protože možná se jedná o poslední velký objem finančních prostředků, který by se na tuto akci dal čerpat,“ upozornil starosta. O možném využití prostor pivovaru se ale stále vedou debaty. Podle starosty je na stole komerční návrh v podobě obnovy pivovarnické činnosti a nekomerční, který předpokládá vznik multikulturního sálu.

Objekt pivovaru je součástí areálu jindřichohradeckého zámku. Jeho kastelán se přiklání k myšlence, aby objekt sloužil svému původnímu účelu. „Z různých anket a diskuzí vyplynulo, že jindřichohradečtí si přejí, aby pivovar v nějaké podobě a formě znovu fungoval jako pivovar. Vzhledem k tomu, že je v centru města a dopravní obslužnost je mimořádně špatná, tak si myslím, že tam je možné uvažovat o nějakém minipivovaru s restaurací, která bude především spotřebovávat produkty tohoto pivovaru. Těžko se podaří byť jen druhý třeboňský Regent,“ řekl kastelán Jan Mikeš, který je současně opozičním zastupitelem. Podle něj by se velkou inspirací k proměně zámeckého pivovaru mohla stát například Galerie Sladovna v Písku.

Bývalý zámecký pivovar je nemovitou národní kulturní památkou. I proto bude jeho komplexní rekonstrukce náročnější. Minulé vedení města schválilo zadání přípravy projektové dokumentace za téměř 1,2 milionu korun na opravu střešní krytiny, krovu, renovaci fasády i čistění vnitřních prostor objektu. Materiál pro město vypracovává společnost Archa 66.