VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zamrzlou kašnu platí už jen lopaty a silné paže

České Budějovice -Teploty hluboko pod nulou přidělávají vodohospodářům spoustu starostí. Speciální péči potřebuje v těchto dnech Samsonova kašna.

7.2.2012
SDÍLEJ:

Zvláštní péči věnují v zimním období Samsonově kašně v Českých Budějovicích. Zaměstnanci vodohospodářské společnosti. Dušan Kasper je jedním z těch, kteří denně rozbíjejí lopatami led na vodní hladině, aby tak památku uchránili před poškozením. Foto: Deník / Lukáš Marek

Pořádné oblečení, trpělivost a sílu potřebují v těchto mrazivých dnech pracovníci společnosti ČEVAK, kteří mají v popisu práce péči o Samsonovu kašnu na českobudějovickém náměstí. Dvakrát denně sem vyrážejí zápolit se zamrzající hladinou.

Jedinými pomocníky jsou jim přitom lopaty, krumpáče a rybářský podběrák. S těmi krok za krokem kašnu obcházejí, rozbíjejí led na hladině a kry pak z vody vyloví. To vše proto, aby voda v bazénu neměla šanci úplně zamrznout a nepoškodila tak historickou památku.

„Nic jiného nám nezbývá, Samsonova kašna je jediné takové zařízení ve městě, které musí být celoročně napuštěné. Kdyby byla dlouhodobě bez vody, podepsalo by se to na těsnosti spár,“ vysvětluje zdánlivě sisyfovské úsilí zpravidla tříčlenné pracovní čety mluvčí společnost Jitka Kramářová.

Hladinu v kašně sice od podzimu do jara nepřetržitě čeří zařízení, které zajišťuje cirkulaci vody, to by bylo ale samo o sobě na současné mrazy krátké. „Voda je díky němu aspoň trochu v pohybu, ale při minus dvaceti nezbývá, než do ledu udělat díry pomocí lopat a krumpáčů,“ vypočítává Kramářová jedinou schůdnou cestu, jak uchránit kašnu před rozmary počasí.

O čem taková práce je, ví dobře Dušan Kasper. „Musíme sem teď každý den. Bývá tu až několikacentimetrová vrstva ledu. Práci nám trochu přidělávají také některé děti, které se baví tím, že házejí vyndané zmrzlé kusy zase zpátky do kašny,“ řekl Dušan Kasper a dodal, že s tím se musí počítat.

Podobnému počínání by mohla zčásti zabránit páska, kterou včera zaměstnanci společnosti ČEVAK natáhli po obvodu kašny. „Je tu ale hlavně z bezpečnostních důvodů, aby na zmrazcích u kašny někdo neuklouzl a nezranil se,“ zdůrazňuje Kramářová.

O zdraví jde ale i samotným vodohospodářům. Uvolnit hladinu po celém obvodu kašny trvá více než hodinu a neodnést takovou práci v lepším případě nachlazením dokáží jen opravdu silné nátury. Každodenní péčí o kašnu přitom pro zaměstnance ČEVAK nepříjemné pracovní úkoly ani zdaleka nekončí.

Co možná nevíte

Samsonova kašna byla zřízena 
v letech 1721 až 1727 jako součást městského vodovodu. Byla napájena z Vltavy přes vodárenskou věž a sloužila k zásobování města užitkovou vodou až do počátku 20. století. Kašna svou velikostí patří na první místo v České republice. Plocha hladiny zaujímá 158 m², maximální hloubka 1,5 m, objem vody 237 m³ a výška centrálního sloupu se sochou Samsona je 10,9 m. Kašna je dílem místního sochaře Josefa Dietricha a kameníka Zachariáše Horna.

Dno nádrže tvoří velké kamenné desky tloušťky asi 0,15 m. Stěny nádrže jsou rovněž kamenné a jsou spojené skobami a táhly s centrálním sloupem. Těsnění kamenných bloků bylo původně provedeno zálivkou z horké smůly. Pod centrálním sloupem vede ve směru východ – západ cihelná klenutá chodba šíře 0,8 m a výšky 1,15 m. Na obou koncích této chodby byly při výstavbě kašny zřízeny šachty pro vodovodní ovládací ventily.

Velmi složitou problematikou při rekonstrukci kašny byl návrh zimního provozu. V minulosti byla kašna napuštěna celoročně, v zimě ji zakrývali dřevěným bedněním kuželovitého tvaru. S ohledem na vodní nasycenost podloží není možné připustit vyprázdnění kašny na zimu a mrazem tak ohrozit statickou stabilitu a vodotěsnost nově sanované nádrže složené z mozaiky kamenných desek a bloků. Celorepublikově unikátním řešením se tak stal návrh na udržování maximálního vodního sloupce v kašně po celý rok. Zamrznutí hladiny brání cirkulační systém a režim provozních povinností obsluhy.

Mráz trhá vodovody

Doslova denním chlebem jsou pro ně v mrazivých dnech poruchy na vodovodní síti. Vinou silných mrazů praskají vodovody či vodovodní přípojky a v takovém případě nezbývá, než místo, kde voda uniká mimo potrubí, najít, prokopat se k němu a poškozený úsek vodovodního řadu opravit. „Jen v Budějovicích jsme takových případů řešili čtrnáct. Například vinou takové poruchy na Pražské třídě bylo dočasně bez vody asi sto lidí v části Nemanic,“ říká Jitka Kramářová a doplňuje, že v takovém případě je prioritou opravit poruchu v co nejkratším čase, aby lidé zůstali bez dodávky vody skutečně jen na nezbytně dlouhou dobu. Většina oprav tak bývá otázkou jediného dne.

Vyhráno nebude ovšem ani poté, co se oteplí. Právě doba, kdy půda kolem vodovodů rozmrzá, bývá riziková. „Při prudkém oteplení se stává, že mokrá těžká zem sesedne a může svými pohyby vodovodní řady poškodit,“ vysvětluje mluvčí.

Zbytečné škody

Spoustu problémů a zbytečně vysoké škody dokáže mráz napáchat také v domácnostech, kde majitelé nemovitostí zapomněli před zimou zabezpečit vodoměry. Ty pak velice snadno prasknou a rázem může být v domě či na chalupě pořádná potopa. „Škody pak mohou být několikanásobně vyšší než je cena zničeného vodovodu, řádově může jít až o desetitisíce,“ upozorňuje Jitka Kramářová.

Prevence takových katastrof je přitom jednoduchá a levná. Stačí dohlédnout na to, aby byla zavřená okna do místnosti, kde je vodoměr umístěný a samotné zařízení zabezpečit proti chladu nepromrzajícím materiálem. Ideální je pro takové případy polystyren.

7.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 12 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách prodavač/ka potravinářského zboží typu MASNA/UZENINY/Zástupce vedoucí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, prodej masa a uzenin (příjem, příprava, skladování), inventury; odpovědnost za pokladnu, čistotu na prodejně a dodržování předepsaných standardů, Požadujeme:, samostatnost, zodpovědnost, časovou flexibilitu, ochotu učit se; praxe v prodeji masa výhodou; trestní bezúhonnost, zdravotní způsobilost pro práci s potravinami; příjemné vystupování, Nabízíme:, práci pro stabilní českou společnost; prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou; odpovídající mzdové ohodnocení + zaměstnanecké benefity, Možnost i na zkrácený úvazek nebo formou dohody, KONTAKT TELEFONICKY NEBO E-MAILEM. Pracoviště: Rabbit trhový štěpánov a.s. - 001, Jarošovská, č.p. 63, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Kittnerová, +420 607 006 160.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 16 000 Kč

Strojírenští kovodělníci Strojírenský dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Požadujeme ZŠ/SOU vzdělání, manuální zručnost, spolehlivost, zodpovědnost, pečlivost, praxe na obdobné pozici výhodou. Nabízíme stabilní zaměstnání na hlavní pracovní poměr, příspěvek na stravování, výkonnostní a docházkové prémie., Pokud Vás tato pozice zaujala, domluvte si osobní schůzku na telefonním čísle +420 777 432 700 nebo zašlete svůj životopis na e-mailovou adresu s.hrabakova@nsesolutions.cz . Pracoviště: Nse solutions, s.r.o. - okres jindřichův hradec, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Šárka Hrabáková, +420 777 432 700.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 45 000 Kč

Řidiči tahačů řidič MKD. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč, mzda max. 53000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do našeho týmu hledáme řidiče tahače s plachtovým návěsem., Přeprava na trasách ČR - Rakousko - Německo, Nabízíme: až 25 dnů dovolené, mladý vozový park, volné víkendy, plat 30 000 Kč hrubého + diety (43 000 - 50 000), Požadujeme: řidičský průkaz skupiny C+E, profesní průkaz, komunikativní znalost NJ, NUTNO SI TELEFONICKY SJEDNAT SCHŮZKU nebo ZASLAT ŽIVOTOPIS E-MAILEM;. Pracoviště: Wv logistics s.r.o., třída Čsl. legií, č.p. 562, 378 10 České Velenice. Informace: Pavel Oesterreicher, +420 380 747 081.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 610 Kč

Úředníci v oblasti daní služební místo č. 220463 - vrchní referent/ka - rada v Oddělení kontrolním II. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22610 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména: , -komplexní výkon agendy při správě daní ve složitých případech správy daní,, -provádění postupů při správě daní dle daňového řádu a to místních šetření, daňové kontroly a postupu k odstranění pochybností zejména u daně z příjmů právnických osob,, -provádění vyhledávací činnosti dle daňového řádu,, -zpracování stanovisek a rozhodnutí,, -provádění kontroly dodržování povinností stanovených právními předpisy upravujícími účetnictví., , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 10. května 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Jihočeský kraj, Mánesova 1803/3a, České Budějovice, PSČ 371 87, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna2200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID scdnz6b.. Pracoviště: Finanční úřad pro jihočeský kraj, územní pracoviště v jindřichově hradci, Česká, č.p. 1284, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Eva Hřebečková, +420 387 722 287.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislav Blecha z Besednice daroval kostní dřeň, za což se mu dostalo oficiálního poděkování od Českého národního registru dárců dřeně.

Daroval kostní dřeň. Pocit, že někomu zachránil život. je prý skvělý

V krajském přeboru se z vítězství nad Osekem radovali hradečtí fotbalisté.

Třeboň proti Milevsku zažila poločas snů

Házenkářky vyhrály v Tachově, I. liga je zase blíž

Tachov – Jindřichohradecké házenkářky zvládly v 18. kole II. ligy těžký duel v Tachově a po vítězství 29:27 se tak o další krok přiblížily postupu.

Studenti si vyzkoušeli práci manažerů

Jindřichův Hradec - Studenti Obchodní akademie z Jindřichova Hradce mají velkou šanci stát se dobrými manažery.

V Dačicích vznikne nová cyklostezka

Dačice - Radní v Dačicích se zabývali stavbou nové stezky pro chodce a cyklisty.

Pro dálnici u Budějovic zatím kácí stromy, na úplné stavební povolení čeká

Jižní Čechy - Za 13 miliard chce stát postavit novou komunikaci od Úsilného po Třebonín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT