Budova je na seznamu nejohroženějších státních kulturních památek. „Případné zájemce odradí stanovené podmínky k zabezpečení havarijního stavu, kde jsou stanovené sankce až dva miliony korun,“ řekl Vojtěch Lojka, památkář městského úřadu v Dačicích.

Jak dále uvedl na popud ministerstva kultury bylo vydáno Rozhodnutí o opatření k zamezení dalšího chátrání jmenovité kulturní památky. „Minulý týden se s námi správce majetku telefonicky spojil a domluvili jsme si osobní setkání, kde si ujasníme další postup zabezpečení stavby,“ doplnil Lojka.

Zámecký park

K zámku však nepatří pouze budova, ale také rozsáhlý park rozléhající se po obou stranách silnice. „V části parku mají zahrádkáři pozemky pronajaty, druhou část smluvně s majitelem alespoň vysekáváme a vodní plochu využívají rybníkáři při Sboru dobrovolných hasičů,“ řekl místostarosta Českého Rudolce František Thüringer. Jak však potvrdil, samotná stavba je obci spíše pro ostudu.

Lidé jsou zvědaví

V současné době je budova ze všech stran volně přístupná a lidé se mohou dostat přes nezabezpečená okna až dovnitř.

„Majitel jednou za čas přijede a provede základní úkony k zabezpečení vstupu do zámku, který je samozřejmě terčem mnoha zvědavců,“ doplnil Thüringer.

„Zámečku je mi velmi líto. Ale aby se ho podařilo zachránit, musí na sebe, bohužel, vydělávat. A to případné majitele určitě odradí, protože jenom opravy a provozní náklady budou jistě tak vysoké, že tyto investice budou jen stěží návratné,“ sdělila Zajnat Albastová z Českého Rudolce. Zároveň potvrdila, že se na zámeček projíždějící cyklisté velmi často ptají.

„Vždy je zajímá, proč je tak nádherná stavba v takovémto stavu a co se zámkem bude v budoucnu,“ doplnila Albastová.

Zámek ležící v malebném prostředí České Kanady již chátrá desítky let. V minulosti byl ve vlastnictví mnoha majitelů. Pojmenování malá Hluboká získal ve druhé polovině 19. století, kdy po rekonstrukci ve stylu anglické novogotiky dostal podobu známého sídla v Hluboké nad Vltavou. S současné době je budova v žalostném stavu na prodej.