V Třeboni se rozhodli pro nový způsob rozdělování financí pro poskytovatele pečovatelských služeb.
V Lomnici nad Lužnicí, jak již Deník před časem uvedl, radní města na návrh výběrové komise zvolili z výběrového řízení pro poskytování sociálních služeb jako výhodnější nabídku Oblastní charity Třeboň oproti současnému poskytovateli služeb, společnosti Ledax.
S připomínkou k zajišťování sociálních služeb firmou Ledax, a to zejména v oblasti stravování, vystoupil ve středu v diskusi jindřichohradeckých zastupitelů Oldřich Pánek. „Jednak jsem byl osloven, také mám rodinné zkušenosti, další věci jsem si ověřoval. A některé ceny jsou slušně řečeno neslušné. Ledax má od města 1,3 milionu korun a vše jde jistě řešit levněji a jiným způsobem,“ uvedl jako podnět pro jednání vedení města s firmou Ledax.

Právě jiný způsob přispívání na činnost pečovatelské služby pro letošní rok schválili v pondělí zastupitelé v Třeboni. Jak již Deník o chystané změně informoval minulý týden, podle vyjádření vedoucí třeboňského odboru školství a sociálních věcí Evy Dytrichové by měl být účelnější než čtyři tisíce ročně na jednoho klienta, jak tomu bylo dříve. Provozovatelé pečovatelských služeb by se tak podle ní měli zaměřit více na základní činnosti, stanovené ve vyhlášce o sociálních službách. Pouze za ně totiž budou dostávat od města Třeboně čtvrtletně padesát haléřů za každou korunu z utržených tržeb od svých klientů.

Vedení Ledaxu se však tento způsob rozhodně nelíbí. „Je to vůle města Třeboně, ale mám obavu, že to zavání bonifikací uživatele sociální služby. Co nejvíc vykonaných služeb by mělo znamenat větší příspěvek. Ale někdo potřebuje jen málo úkonů a například taková dovážka jídla je pro nás nákladově nejdražší – vozidlo, pohonné hmoty a pečovatelka. Znamená to, že dovážka jídla je základní úkon, takže uživatel zaplatí 20 korun a město nám přispěje 10 korun,“ uvedl ředitel Pečovatelské služby společnosti Ledax Karel Chalupa.

Dodal, že uživatel nemá povinnost jednotlivé služby chtít. Rozsah péče se podle něj denně mění.
„Většina seniorů měla nárok na příspěvek na péči dva tisíce korun, který jim byl od letošního roku snížený na 800 korun, což znamená propad, který nemají jak nahradit. Ti, kteří chtěli umýt okna několikrát do roka, si je nechají umýt jen jednou nebo vůbec. Nákupy, úklid, ale třeba i koupání a podobně, dnes chtějí jen jednou týdně nebo za čtrnáct dní. Dobré to pro jejich život rozhodně není,“ konstatoval Karel Chalupa.
Podle něj by měl být senior díky co největšímu množství služeb udržovaný v aktivitě, aby byl co nejdéle soběstačný a mohl co nejdéle žít ve svém domácím prostředí, což právě vidí jako smysl terénních služeb.