Historie novogotického kostela sv. Jakuba se začala psát mezi roky 1859 a 1860. Tehdy jej nechal vystavět hrabě Karel Evžen Černín, majitel jindřichohradeckého panství, a zřídil v něm černínskou rodovou hrobku.

„Stavitelem byl Jan Kocáb, plány vytvořil rakouský architekt Friedrich August von Stache, který byl také častým architektem přestaveb sídel rodiny Kinských, Nosticů, Lobkoviců a dalších. Plastiku v portálu vytvořil František Malinovský,“ uvádí správa zámku na svém webu.

Na kopci kdysi stávala strážní tvrz

Historie kostela na Jakubu však sahá mnohem hlouběji.

Správa zámku dál píše: „V době, kdy panství vládli páni z Hradce, stávala na tomto místě strážní tvrz a později kostelík s věžičkou, který je připomínán v roce 1518, kdy u něho byla zřízena křížová cesta o jedenácti zastaveních. Později byla rozšířena na 14 zastavení.“

Kostel byl přestavěn v roce 1605 na přání Marie Maxmiliány z Hohenzollernu, vdovy po posledním pánu z Hradce - Jáchymu Oldřichovi.

Fotogalerie: Řádění sprejerů u kostela svatého Jakuba a černínské hrobky

„Ve čtyřicátých letech 19. století byl starý kostel využíván jindřichohradeckou vojenskou posádkou jako sklad střelného prachu. V roce 1856 byl pro špatný stav stržen. Mezi lety 1854 a 1856 byl okolní park upraven černínským lesmistrem Wachtelem. Pro zajímavost uvádíme, že rodina černínských lesmistrů má v Jindřichově Hradci rovněž honosnou rodinnou hrobku, a to na hřbitově u Nejsvětější Trojice,“ uvádí web.

Správa zámku kostel sv. Jakuba otevírá pouze několikrát do roka při zvláštních příležitostech, například při Dnech evropského dědictví a podobně. Konkrétní termíny jsou vždy s předstihem vypsány na webu hradu a zámku či na facebooku.

Sv. Jakubu uškodili vandalové, sprejeři i zloději

Kostelík je, snad i kvůli své odlehlejší lokalitě, častým terčem sprejerů a dalších vandalů. Podrobně jsme o tomto problému, který bohužel trvá už desetiletí, psali zde:

A vandalové mají potřebu kostelíku škodit i „na dálku“. Letos na začátku roku vykradli kasičku umístěnou na zámku, kam lidé dobrovolně přispívali na opravu kostela. Psali jsme tady: