Výše nájemného totiž zůstane stejná, jako je letos. Naopak třeba v Prachaticích se chystají zastupitelé vystřelit nájemné do nečekané výše, a to o celých sto procent.

Bílé vrány

„Vím, že jsme bílými vránami mezi dalšími městy. Někdo nás sice za to napadá, ale řekli jsme si, že k navýšení dojde možná v dalších letech,“ řekl starosta Jindřichova Hradce Karel Matoušek.

Velikost bytového fondu, který v současné době zahrnuje přes 400 bytů, podle jeho slov nehraje ve stanovení výše nájemného žádnou roli. Městské byty byly prodány z velké části před rokem 1998 a nyní je podle starosty prodává město jednotlivě, ovšem již za tržní ceny.

„Pokud by se tenkrát byty neprodaly, mohli jsme být nyní bohatším městem, ale také bychom se nemuseli vyhnout komplikacím s nájemníky,“ uvedl Karel Matoušek s tím, že prodeje bytů před lety nelituje.

Naopak razantní navýšení nájmů čeká obyvatele v Třeboni, Stráži nad Nežárkou a Nové Včelnici. Mezi důvody, které zástupci měst uvádějí, je i to, že je současné nájemné poměrně nízké.

„Jsem ráda, že bydlím ve vlastním bytě, protože když slyším kamarádku, kolik musí platit za nájem a kolik si přitom vydělá, tak se jen divím, že už neumřeli hlady,“ rozčilovala se Irena z okolí Třeboně.

Navyšování

„Myslím si, že zvýšené nájemné od nového roku na 35 korun za metr čtvereční není tak strašné, když se tržní nájemné v Třeboni pohybuje kolem 90 až 100 korun za metr čtvereční,“ uvedl starosta Třeboně Jan Váňa.

Horní hranice zvýšení nájemného, kterou stanovuje zákon, se rozhodli využít zastupitelé například ve Stráži nad Nežárkou a v Nové Včelnici. Zástupci městských úřadů se shodují i na tom, že dosud měli v poměru k ostatním místům nájemné nízké. Střední cestu volili například v Nové Bystřici a v Suchdole nad Lužnicí.

„Zastupitelé nevyužili plnou možnost a schválili celoplošné navýšení o třicet procent, což je například u bytu první kategorie ze současných 25,79 koruny za metr čtvereční na 33,50 koruny za metr čtvereční,“ vysvětlil pracovník odboru správy majetku v Suchdole nad Lužnicí Vladimír Eder.

#nahled|https://g.denik.cz/26/ff/jh_tabu_najem_1106_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/26/ff/jh_tabu_najem_1106.jpg|Jak jihočeská města zvyšují nájmy?#