Velká privatizace bytů začíná v Suchdole nad Lužnicí. Nájemné nestačí na opravy.

„Jedná se přibližně o dvě stě bytů v pětadvaceti domech. Pověřili jsme realitní kancelář, aby všechny podmínky s nájemníky projednala. Ta jim nyní připravuje dopisy, které by měli v dohledné době dostat,“ uvedl pracovník odboru správy majetku a rozvoje města Vladimír Eder.
Podle starosty Jana Kroniky zastupitelé nejprve schválili podmínky prodeje jednotlivých bytů, aby se mohli nájemníci o koupi včas rozhodnout.

Ceny byly stanoveny od 1200 do 5200 korun za metr čtvereční podle stáří domů a atraktivnosti místa, kde se jednotlivé byty nacházejí. Nejlevnější jsou v nejstarších budovách v čísle 3 v Tušti a čísle 95 na Huti, dražší pak jsou na sídlištích.

„Cena není nízká, ale i tak uvažuji o tom, že byt zakoupím. Mám děti, přemýšlím i o jejich budoucnosti. Bylo by škoda nabídky nevyužít,“ řekl jeden z nájemníků bytu na sídlišti Bohumil Macho.

Podle něj to pak bude znamenat další investice do oprav oken a elektroinstalace. Pokud by však byt nekoupil, má obavy z toho, že by po něm nový majitel mohl časem požadovat mnohem vyšší nájemné.
„Lidem se zdá cena docela vysoká. Ale přesné podmínky zatím ještě neznáme. Sám uvažuji o tom, že si byt koupím,“ řekl důvěrník jednoho z domů na sídlišti František Maxa.

Starosta uvedl, že mají nájemníci půl roku na rozmyšlenou, než se bude téma prodeje bytů řešit na zastupitelstvu znovu.

Poté by mělo být také určeno, které byty si městský úřad ponechá pro učitele a lékaře.

Pro prodej se zastupitelé města rozhodli kvůli narůstajícím potřebám oprav domů. Znamenalo by to velké investice z rozpočtu města. Nájemné samotné na potřebné opravy podle starosty bohužel nestačí.