S tím by však brzy mohl být konec. Senátem prošel v prvním znění zákon, který by obchodníkům přímo nařídil, že státní svátek musí ctít a nechat zavřeno.

V Jindřichově Hradci je supermarketů hned několik a názory na nový zákon jsou různé. Například jindřichohradecký politik Jan Zedník v něm vidí bezprecedentní útok na svobodu podnikání, na který navíc doplatí paradoxně i sami zaměstnanci obchodních řetězců, jež má za úkol chránit. „Důvodem má byt ochrana zaměstnanců, aby o svátcích mohli zůstat doma. Přitom za práci o svátku je dvojnásobná mzda, což řada zaměstnanců ocení," tvrdí Jan Zedník.

To je sice logické, ale sami lidé, kteří v těchto obchodech pracují, by se prý příplatku rádi vzdali a měli volno jako ostatní.

Podle jednoho ze skladníků, který pracuje v hypermarketu na sídlišti Vajgar, a který si přál zůstat v anonymitě, by nový zákon ocenila většina jeho spolupracovníků.

„Většina lidí by to brala. Někdo sice stále říká, že nám jde o příplatky za práci o svátcích, ale není to úplně tak. Když je zavřeno jen dva dny v roce a zbytek se dělá, tak je to vážně úmorné," tvrdí a dodává, že se svými spolupracovníky nemá kvůli tomu ani možnost se sejít jinde než v práci. „Že bychom si jako kolektiv mohli třeba udělat nějaký společný večírek, to je nemyslitelné. Stále totiž někdo musí do práce. Kdyby však o svátcích bylo zavřeno, tak bychom určitě někde rádi společně poseděli," podotkl skladník.

Jeho slova potvrzují i lidé, kteří již řady prodavačů opustili, jako je třeba Kamila Schánilcová. „Pracovala jsem v některých obchodních řetězcích a vím, že příplatek sto procent za svátek lidem nevykompenzuje čas strávený s rodinou, hlavně když mají malé děti," je přesvědčená.