Kluzké vozovky a namrzlé chodníky, tak to vypadalo včera ráno prakticky na všech místech regionu. Obleva, která přišla po mrazivých dnech a řádné sněhové nadílce, totiž díky nočním teplotám okolo bodu mrazu proměnila nejednu vozovku v regulérní kluziště.

Svou daň si vybrala také v Markvarci, kde došlo po třetí hodině ráno k nehodě kamionu, která si sice nevyžádala zranění, ale její likvidace, jak informoval i dispečer jindřichohradecké SÚS Jan Peleška, zablokovala na několik hodin průjezd obcí.

„Došlo k tomu, že nákladní vozidlo spadlo ze silnice a opřelo se o jeden z domů. Ihned po nehodě to sice bylo průjezdné, avšak práce na vyprošťování kamionu a překládání nákladu si následně vyžádaly uzavírku a objížďku přes Český Rudolec," vysvětlil dispečer.

Na místě podle mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů zasahovala profesionální jednotka z Dačic.

„Vyjížděli jsme zhruba v půl čtvrté. Hasiči vše zajistili proti požáru a úniku provozních kapalin, následně zabezpečili i průjezd vozidel a krátce po šesté předali místo nehody dopravním policistům," upřesnila Vendula Matějů. Jak oznámila policejní mluvčí Hana Millerová, namrzlá vozovka se podepsala i na dalších dvou nehodách.

„Ve Frahelži dostala řidička smyk na kluzkém povrchu a vyjela mimo komunikaci, přičemž došlo k lehkému zranění. K podobné nehodě došlo rovněž v Cizkrajově, kde řidič po smyku porazil dvě dopravní značky a oplocení," popsala tisková mluvčí.

Bilance dopravních karambolů však vzhledem k tomu, jak to místy na silnicích vypadalo, není nijak děsivá. „Je vidět, že řidiči to v rámci rizikovosti pondělního počasí ustáli, byli opatrní a obezřetní," vyzdvihla mluvčí hradeckých policistů Hana Millerová.

Ani zdravotníci nezaznamenali příliš zvýšený počet úrazů způsobených počasím. Dva pacienty po pádu na náledí evidovali dopoledne na urgentním příjmu jindřichohradecké nemocnice. Podle vedoucí lékařky jindřichohradecké záchranné služby Venduly Mazancové včera vyjížděli spíše k pacientům s kolapsy a zhoršením stavu kvůli výrazné změně počasí. „Od rána toho bylo víc, ale je to vždy při takovéhle změně tlaku ať už nahoru nebo dolů," říká lékařka. Zároveň však dodala, že i sama při cestě na pracoviště záchranné služby v Dačicích na náledí narazila. „Kolem Lidéřovic to klouzalo, do práce se jelo těžko. Také Markvarec byl zavřený a jezdilo se přes Rudolec," popsala.

Nejen na Dačicku to řidičům klouzalo. „Vraceli jsme se z Nové Včelnice zpět domů do Nového Bozděchova, málem jsme do kopce k nám nevyjeli, na cestě byl rozbředlý sníh, neshrábnutý, klouže to hrozně a nikoho to nezajímá," postěžovala si dopoledne Jana Černochová.