Je úterý odpoledne, za deset minut jedna hodina. Před kulturním domem Střelnice na hradeckém Masarykově náměstí se hromadí lidé. Drtivá většina z nich jde podat námitku nebo připomínku k návrhu nového územního plánu.

Hradečákům se nelíbí především dvě věci. Malý západní obchvat, jak je nazvaná silnice, spojující hlavní tahy na Prahu a České Budějovice, která případně povede přes okrajové lokality Jindřichova Hradce (Sládkův kopec, Na Palici, sídliště Hvězdárna) a také lávka, která má přemostit, případně částečně obehnat, rybník Vajgar.

Na začátku veřejného projednávání návrhu plánu se úvodního slova chopil místostarosta města Bohumil Komínek. „Budeme rádi, když dostaneme hodně připomínek a námitek,“ řekl mimo jiné přítomným. Uvedl také, že by bylo dobré dojít ke kompromisu a schválit územní plán do konce letošního roku. „Záleží ale i na státních orgánech. Pokud nebude razítko, nebude územní plán schválen,“ dodal.

V průběhu celého projednávání mohli obyvatelé Hradce podávat konkrétní připomínky, popřípadě námitky, pokud jsou přímo vlastníky dotčených pozemků. Námitky mají samozřejmě větší váhu.

Ke slovu se dostal i vedoucí odboru výstavby a územního plánování Bohumil Krejčí, který vysvětlil, že o obchvatu podobnému současnému návrhu se v Hradci uvažovalo už před desítkami let. Při jeho slovech se začali někteří z přítomných zvedat a odcházet.

„Jdu pryč, přišel jsem si sem poslechnout něco konstruktivního, a ne něčí osobní zaujatý názor na věc,“ hlásil Hradečák Jiří Šmíd.

Názory většiny přítomných na návrh územního plánu byly vesměs záporné. „Já jsem v místech, kudy má vést silnice, vyrůstal. Byl jsem proto podat připomínku. Forma veřejného projednávání mě dost překvapila, je nepraktická,“ řekl například Petr Šulc.

Pro Deník se vyjádřila i obyvatelka sídliště Hvězdárna, která přišla podat připomínku. „Nelíbí se mi, že přes sídliště má vést ten obchvat. Nechci, aby vykáceli naše milované lípy, nechci, aby moje děti chodily do školy přes silnici,“ uvedla.

Přítomní byli i zástupci sdružení Chci změnit Hradec. „Proti „obchvatu“ jsme sehnali 574 podpisů. Proti lávce přes Vajgar potom víc než dvě stovky,“ informovala Nela Svěráková. „Trochu se ale obávám, že naše aktivita nebude mít valný význam,“ dodala Svěráková.

Poté, co se příslušné odbory a orgány vypořádají s námitkami, popřípadě připomínkami, musí ke zdárnému schválení územní plán projít hlasováním zastupitelů.