Budoucích prvňáků v Hradci přibývá

První odhad, kolik dětí by se mohlo do jindřichohradeckých škol k zápisu dostavit, přesahuje tři sta. „Je to 304 dětí, loňský odhad byl 267 a nakonec bylo zapsáno 297 dětí. Vždy jich k zápisům přijde víc," říká vedoucí jindřichohradeckého odboru školstvíJitka Čechová. Jak vysvětlila, kromě budoucích prvňáků přímo z města nebo ze spádových obvodů, přicházejí vždy i ti, kteří do města nad Vajgarem místně nepřísluší.

„Je to opravdu velký nárůst, ale zatím to vypadá, že rozložení budoucích žáků ve školách by mělo být rovnoměrné," pokračovala Jitka Čechová. Jedinou školou, kde by mohl vzniknout větší přetlak, je 3. základní škola, která však kapacitně již více dětí přijmout nemůže. „Budou muset přijmout děti ze svých spádových obvodů a ty ostatní by musely na jiné naše školy," objasnila.

To potvrzuje i zástupkyně ředitele 3. základní školyJaroslava Maxová.„Tyto děti musíme vždy přijmout přednostně. I loni jsme museli některé nespádové odmítnout. Bude záležet také na počtu odkladů." Těch mají na této škole z loňska patnáct. Navíc stejně jako v ostatních hradeckých zařízeních mají třídy naplněné na maximum. „Máme dvě první třídy po 29 dětech a vždy se snažíme dvě poslední místa nechat volná pro případ, že by se někdo přistěhoval," vysvětlila Jaroslava Maxová.

Že do lavic míří silné ročníky, potvrzuje i vedoucí odboru školství v TřeboniEva Dytrichová. „Počty jdou zatím nahoru," připouští.

Naopak v dačických základních školách očekávají, že prvňáčků letos nastoupí přibližně stejně, jako loni. Podle vedoucí tamního odboru školstvíElišky Strachotovéodhad hovoří celkem o 109 dětech. „V základní škole v ulici Boženy Němcové to odhadují na 36 dětí, v Komenského ulici očekávají 68 dětí z místních mateřských škol a k tomu dalších pět nebo šest z okolí," vyjmenovala. V současné době je v těchto základních školách 103 prvňáků. „Nárůst tady byl již v předchozím roce," podotkla Eliška Strachotová.

Malé školy nárůst dětí nepociťují

V menších obcích panují spíše opačné obavy. Například v Českém Rudolci se dlouhodobě uvažuje o tom, zda v tamní škole neomezit provoz. „Letos máme 11 prvňáčků, u zápisu jich čekáme devět. Je to méně. O budoucnosti školy se bude rozhodovat nejspíš v březnu," říká ředitelkaVlasta Dušejovská.

Málo žáků má také Základní škola a mateřská škola Dešná, kde do prvního ročníku nyní chodí šest dětí. „Fungujeme hlavně díky obci, která hodně doplácí. Teď čekáme jen čtyři nové žáky," uvedla ředitelkaMirka Adamová.

Přitom v tamní mateřské škole bylo dokonce sedm předškoláků. „Dva se ale odstěhovali a jeden bude dojíždět jinam. Před Vánocemi se tady narodilo asi deset miminek, takže doufáme, že se ta situace zlepší a rodiče je k nám do školy přihlásí a nenechají je někam dojíždět," věří. Přitom naopak právě do této školy jezdí i děti z nespádových oblastí. „Je to sem blíž a je i lepší spojení. Navíc jsme taková rodinná škola," vyzdvihuje ředitelka.

To z mateřinky v Novosedlech nad Nežárkou půjde k zápisu do místní školy předškoláků osm. Stejný počet dětí nyní první třídu navštěvuje, tudíž ani tady zřejmě k žádnému nárůstu nedojde.

Kdy na Jindřichohradecku s dětmi k zápisu do první třídy pro rok 2015/2016?

Odklady pramení z celkové nezralosti

Zdejší předškoláci se již nyní pilně k zápisu připravují. „Zabýváme se víc tématy, která u zápisu jsou, takže se snažíme kreslit postavy, opakovat tvary, barvy, čísla nebo s dětmi převypravujeme pohádky," vyjmenovala vedoucí učitelka novosedelské školkyMarie Kotková. Děti podle ní připravené jsou. S čím mívají problém oproti minulosti, je manuální zručnost. „Hůře se jim zavazují tkaničky, zapínají knoflíky, také mívají problém se souvislým vyjadřováním děje," uvádí. Naopak s počítačem to současné pětileté děti umějí dobře. „Je jiná doba, technika je ale jistě také zapotřebí," dodává.

I podle Jaroslavy Maxové z jindřichohradecké 3. základní školy bývá výraznou příčinou odkladů školní docházky špatná výslovnost. „Obecně je hlavním důvodem k odkladu nezralost, ale u některých setkáváme se také s hodně špatnou řečí," potvrdila. Jak dodává, odklady jsou většinou naprosto v pořádku a odůvodněné. „Prázdninové děti jsou třeba i o rok mladší než jejich budoucí spolužáci, i když není pravidlem, že právě ony odklad mají nejčastěji. Loni naopak hodně dětí narozených o letních prázdninách do školy normálně šlo," obeznámila.

K zápisu míří i děti s hendikepem

Zápis do speciální školy v Jindřichově Hradci je každoročně až na samý závěr, kdy už je ve většině běžných škol vše ukončeno. „Léta to takto děláme proto, aby nejprve proběhl zápis na běžných školách, kde se začlení děti podle spádovosti a ta zařízení si udělají prvotní diagnostiku. Buď dítě doporučí na odklad, nebo je odešlou k nám," popsal ředitel Mateřské školy, Základní školy a Praktické školy Jindřichův HradecPetr Kubeš.

V posledních přibližně šesti letech tam však k zápisu přichází jen jednotlivci. „Jde většinou o děti, které mají kombinované postižení nebo o autisty, jež jsou dlouhodobě sledované a kde je již jasné, že zařazení do běžné školy není možné," vysvětlil.

Desatero malého školáka

správně vyslovovat všechny hlásky

vypravovat jednoduchou pohádku,vyprávět o své rodině, o obrázku

zazpívat písničku, říci básničku

poznat barvy

vyjmenovat čísla 1 až 5, přidat, ubrat

umět držet a bezpečně používat tužku, štětec a nůžky

běžně užívat společenské návyky (pozdravit, poprosit, poděkovat, omluvit se)

zvládat základní hygienické návyky (samostatně používat WC, umýt si ruce, vysmrkat se)

samostatně se převléknout, zavázat tkaničky, zapnout knoflíky a zip

umět vyslechnout pokyny a splnit je

Petra Jouzová