Alkohol v kombinaci s drogami rodinné vztahy většinou ničí.

Zasahujícím policistům mladý muž nadýchal přes 2,3 promile a měl i pozitivní test na drogy. Policisté začali hned na místě případ šetřit jako podezření na trestný čin nebezpečné vyhrožování. Minulý týden však poškození nedali souhlas ke stíhání mladíka a případ bude odložený.

„Ze zákona může poškozená blízká osoba nedat souhlas k trestnímu stíhání, nebo ho i může vzít zpátky. Je i poučena o tom, že jednou odepřený souhlas již nejde vrátit,“ říká jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová. Pokud se ale třeba domácí násilí opakuje, jedná se o nový případ, kde je jiná doba spáchání či okolnosti skutku.

Právě ale tím, že oběť nějakého domácího tyrana ze strachu nedá nakonec souhlas ke stíhání, se může vystavit opakovaným atakům. „Zhruba z devadesáti procent jsou vystaveny útokům agresorů ženy. A když vezmou souhlas zpět, tak se dostávají do situace, kdy se mohou stát obětí znovu. Většinou jsou do značné míry na svém partnerovi i ekonomicky závislé, a proto příkoří snášejí,“ uvedla Millerová.

Další i na Jindřichohradecku v poslední době stále častější agrese se podle jejích slov vyskytuje ve vztahu dospělého syna a jeho matky.

„Je to většinou ze strany oběti domácího násilí i otázka osobní statečnosti, aby začala podnikat záchranné kroky. Může se ale stát, že únosná míra třeba bití či jiného příkoří přeteče a z ataku se stane tragédie,“ pokračuje na adresu domácího násilí policejní mluvčí Hana Millerová.
Od roku 2007 může policie využívat institut vykázání agresora a tyrana z bytu. Tam pak oběť získává určitý časový prostor k tomu, aby začala svou situaci řešit.

V první řadě by se měla obrátit na nějaké intervenční centrum, kde dostane informace a rady, jak dále postupovat, co udělat z hlediska právního a podobně. Centrum na jihu Čech provozuje českobudějovická diecézní charita a pracoviště od začátku roku funguje i v Jindřichově Hradci. Otevřené je každé pondělí od 8 do 16 hodin.

„Od začátku roku přišlo asi šest klientek. Zhruba před týdnem jsme začali řešit další vykázání z bytu. Takové klientky máme dvě,“ uvedla vedoucí jindřichohradecké charity a intervenčního centra Klára Hesounová Měkutová. Poznamenala, ale že lidé většinou přicházejí, až když je problém skutečně vyhrocený.

„Můžeme doporučit nějakou rodinnou terapii, pomoc psychologa či psychiatra. Zároveň vysvětlujeme nutnost mít nějaký bezpečnostní plán pro případ, že by se situace opakovala. Žena by měla být dopředu připravená.

Dobré je mít třeba někde u sousedky uschované doklady a nějaký finanční obnos, kdyby musela narychlo před útočníkem opustit domácnost. Týká se to i třeba rodných listů dětí, aby se třeba nestalo, že druhý den nemá peníze na dopravu do práce a podobně,“ vysvětluje Hesounová Měkutová.
Doplňuje, že hodně často lidé i v jiných situacích vše řeší, až když mají opravdu velké problémy.