Na sezonu si nestěžují majitelé penzionů v menších obcích na Jindřichohradecku

Menší návštěvnost ubytovacích kapacit měli i v Jindřichově Hradci. „Letos je určitě nižší počet lidí než minulý rok, máme i volná lůžka,“ informovala Renata Šelongová z penzionu Gentleman. O malinko hůře s lidmi než loni jsou na tom podle slov majitelky Dany Kročálkové i v Penzionu Karlos v Třeboni.

Důvodem nižšího počtu lidí, ubytovaných ve městech, může být i fakt, že návštěvníci se po výletě na kolech vracejí zpět domů. Jako například i Petr Poledňák z Pelhřimova. „Vyrazili jsme na putovní cestu po hradeckém regionu, ale nikde ubytovaní nejsme, vracíme se zpět domů,“ říká.
Dobrou obsazenost mají většinou v menších obcích. Může to být i větší blízkostí přírody a cyklostezek, protože velkou část turistů v regionu tvoří právě cyklisté. „Loni jsme měli omezený provoz a letos se nám přesto hlásí lidé i dopředu,“ raduje se Libor Čížek, majitel penzionu v Domaníně.

Potíže s turisty nemají ani v Žíteči u Chlumu u Třeboně. „Nestěžujeme si, máme plno, i hodně rezervací,“ tvrdí majitelka Alena Feitlová z penzionu Oáza zdraví. V Horní Lhotě u Jindřichova Hradce jsou však na tom s lidmi hůře než minulé sezony. „Lidi máme, ale je to slabší, nacházíme se hodně mimo hlavní cesty. Pomohlo by nám více ukazatelů u cest, ty ale zákon nedovoluje,“ postěžovala si Eva Balová z Penzionu U Černého Čápa.

V Dačicích mohou těžit z blízkosti přírody České Kanady. Například v penzionu U Kačenky zaznamenali v červnu o 20 procent vyšší obsazenost než loni a v červenci měli více lidí o deset procent. „Turistů máme dost, ale spíše čekají na počasí a rezervují si lůžka jen týden dopředu, jezdí spíše cyklisté,“ sdělila majitelka Barbora Ondráková.

Renata Pávková