„Je pravda, že když je hezky, tak se počet návštěvníků snižuje. Naopak za deštivých dní zájemců o prohlídku našich expozic přibývá. Přes letní sezonu zaznamenáváme většinou každým rokem stejný počet návštěvníků, na rozdíl od zimních měsíců, kdy jich je o trochu méně,“ sdělila Korandová Iva, administrativní pracovnice z Národního muzea fotografie v Jindřichově Hradci.

Déšť přilákal turisty

Podobně na tom jsou i v Muzeu Jindřichohradecka, kde za deštivého sobotního počasí počet zájemců o výstavu kočárků dosahoval 94 lidí. „Jak se udělalo v neděli lépe, už bylo znát, že se počet opět snížil. Také při zájezdech turistů do města sledujeme nárůst návštěvníků, které lákají především Krýzovy jesličky v hlavním objektu muzea. K nám přicházejí lidé hlavně se zájmem o historii a architekturu,“ informovala Pavla Míchalová, pověřená za muzeum stykem s veřejností.

Počet návštěvníků hlavního objektu muzea se o víkendu vyšplhal až k sedmi stům.

Horka lidi odradí

„Když jsou příšerná vedra, chodí málo lidí, ale pokud je pod mrakem, počet návštěvníků je šílený. Pak je tu třeba i dvacet lidí najednou,“ řekla galeristka Sabina Langerová.

Za extrémního deště, jako byl v sobotu, Zámecký mlýn také příliš velký počet lidí nezaznamenal. „V zásadě chodí nejvíce, pokud je snesitelně, pod mrakem. V té době jsou památky navštěvované nejvíce. Nejlepší pro nás je, když ráno prší, turisté se vydají po památkách, a odpoledne se udělá hezky,“ zhodnotil jednatel Jindřichohradecké kulturní společnosti Jiří Langer.

I podle kastelána jindřichohradeckého zámku Václava Bise má počasí na návštěvnost památek vliv.

„Hlavně pokud je v letních měsících horší počasí, napomáhá to ke zvýšené návštěvnosti. Spousta lidí ale letos odřekla zahraniční dovolenou, a tak obdivují krásy zámků a hradů. Ale čím déle se v tomto oboru pohybuju, tím méně zákonitostí v tom vidím,“ dodává Bis.
K situaci se vyjádřil i Petr Zedník z Jindřichova Hradce. „Památky příliš nenavštěvuji, hlavně proto, že na ně nemám čas. Když už se ale rozhodnu někam vyrazit, jsem radši, když svítí sluníčko a já se nemusím trmácet s deštníkem.“

Lucie Schmiedová