„Celkově budeme moci posuzovat až v září nebo říjnu. Už teď je ale jasné, že přišlo méně návštěvníku než loni. K tomu ale musím dodat, že minulý rok byl vysoce nadprůměrný a v horizontu deseti let se letošek jeví jako jeden z lepších,“ vysvětlil kastelán Státního hradu a zámku v Jindřichově Hradci Václav Bis.

Zatímco u většiny jiných turistických lákadel je výhodou slunečné a teplé počasí, návštěvnost zámků se úměrně zvyšuje s počtem studených a propršených dní. Letošní léto na takové dny bylo poměrně bohaté. Jeden den tedy přišlo jindřichohradecký zámek obdivovat okolo 1200 turistů.
Průvodci zámku Červená Lhota museli dokonce v jeden den zámek představit téměř osmnácti stům návštěvníků.

„Jinak byla návštěvnost v průměru stejná jako loni. Zájemce jsme ale letos nalákali navíc na prohlídku sklepních prostor, které byly otevřeny o víkendech. Původní základy gotické tvrze jsou zajímavé zejména z architektonického hlediska, ale i v kontrastu se současnou renesanční přestavbou zámku,“ popsal stálý průvodce na zámku Jan Mikeš.
V průměru vodní zámek denně navštíví okolo tisícovky turistů.

„Snažili jsme se návštěvníkům zpříjemnit prohlídky, proto teď provádíme po menších skupinkách. Znamená to ale delší čekání. Většina lidí ráda času využije k procházce kolem zámku,“ vysvětlil Mikeš.

Červená Lhota půjde do příští sezony s úplně novou prohlídkovou trasou navíc. „Chystáme přestavbu druhého patra zámku na obrazárnu, dětské pokoje a menší divadlo,“ dodal průvodce.

Památky na Jindřichohradecku lákají i cizince, kromě tradičních Němců a Francouzů letos vzrostl podle Mikeše počet návštěvníků z Ruska. To potvrdil i kastelán zámku v Jindřichově Hradci Václav Bis.

Nejoblíbenější prohlídkovou trasou na Jindřichohradeckém hradu a zámku je Adamovo stavení, které zahrnuje kromě renesančních interiérů i expozici z 19. století. Turisty láká i věž a černá kuchyně.

Návštěvnost zámku ve Stráži nad Nežárkou letos mírně omezila výměna střechy. „Z bezpečnostních důvodů jsme proto nemohli pořádat tradiční koncerty na nádvoří. Jinak ale návštěvníků bylo zhruba stejně jako loni. Navíc teď ještě čekáme zvýšený zájem, protože v sobotu 23. srpna budou otevřeny sklepní prostory, ve kterých jsme vytvořili šatlavu a mučírnu,“ řekl provozovatel zámku Vítězslav Doubrava.

Někdejší sídlo Emy Destinnové teď navíc nabízí k vidění dvě funkční děla, zařízení na vrhání kamenů a hradní kavárnu s dobovou výzdobou včetně vzácného dětského brnění. Ani na zámek do Dačic nedorazilo tolik turistů jako loni.

„Na loňský počet 14 tisíc návštěvníků nedosáhneme, protože to je opravdu rekordní číslo. Přesto letošek není špatný. V průměru denně provedeme asi dvě stě lidí,“ uvedla kastelánka zámku Jana Bisová. „Neprovádíme tolik lidí jako na jiných zámcích, protože máme jen jednu prohlídkovou trasu a žádnou věž. Každého návštěvníka si ale vážíme,“ řekla kastelánka, na jejímž zámku je návštěvnicky nejzajímavější knihovna, a dodala, že pro příští rok chystá úpravy prohlídkové trasy, aby ještě více odpovídala historickým skutečnostem.

Eliška Bučinová