„Snad, když byly děti malé, tak mě kolegové trochu šetřili. Sloužíme po dvanáctkách, takže se přece jenom vystřídáme. A člověk má zase dobrý pocit, že může někomu pomoci,” říká Fabešová. I tentokrát na Štědrý den slouží a má denní.

Takže přípravy začínaní s předstihem. „V pátek se koupil kapr, nazdobol stromeček, děláme salát a taky se zapojuje manžel s řízky,” naznačuje lékařka.

Dodává, že naštěstí první vánoční svátek bývá většinou poklidnější, lidé už více nasávají sváteční atmosféru. Na Boží hod už se služby zase vracejí k normálu.

Protože snad nikdo nechce být na Štědrý den v nemocnici, také na dětském oddělení jindřichohradeckého špitálu se podle primáře Miroslava Tomse snaží, pokud je to jen trochu možné, dětské pacienty pustit na svátky domů, nebo alespoň na jeden den.

„Záleží to na jejich zdravotním stavu. Jen ve výjimečných případech tady někdo zůstává. A za těmi mohou přijít rodiče, být tu s nimi i hospitalizovaní. A pak tady jsou novorozenci, děti v inkubátorech, u kterých je normální režim,” vysvětluje dětský primář.

Letos poprvé oslaví Vánoce také děti v jindřichohradeckém Klokánku. Podle vedoucí azylového domova Emílie Popelkové v každém bytě děti s tetou nazdobí stromeček, bude se smažit kapr. „Prostě jako kdekoli jinde. V 15 hodin jsme pozvaní do kostela na dětskou mši, pak budou mít děti štědrovečerní večeři a poté se všichni společně sejdou v hale, kde máme velký stromeček, a budou se poslouchat koledy,” uvedla Popelková.

A dárky? Ani o ně děti z Klokánku nebudou ochuzené. Podle Popelková každý dostane dva dárky. „Většinu z nich daruje náš centrální sponzor Olympia Brno a nějaké jsme přikoupili my,” dodala Popelková.

Na druhé straně na Vánoce zatím ani neměl pomyšlení majitel pekárny v Suchdole nad Lužnicí Josef Soudek a jeho zaměstnanci.

„Dostali jsme zakázku pro českobudějovickou Jednotu a letos děláme dvacet tisíc vánoček. To jsem za jednadvacet let ještě nezažil. Jeli jsme nonstop a klobouk dolů před mými pracovníky. Nikdo z nás asi moc příprav na Štědrý den neudělal. Poslední směna končila 24. prosince ve čtyři hodiny ráno a na Boží hod začínáme v 17 hodin. To budou na řadě kromě obvyklého sortimentu hlavně rohlíkové večky,” sdělil Soudek.

Poznamenal, že za směnu pět lidí včetně jednoho pekaře ručně uplete a upeče tři tisíce vánoček.