Podle informace jejího mluvčího Františka Kotrby hygienici na jihu Čech nyní řeší nový případ virové hepatitidy typu A, a to v Základní škole v Bechyni.

„Vzhledem k možnému zvýšenému riziku šíření především ve školských zařízeních je nutné se prevenci věnovat,“ říká.

V tomto týdnu se vyskytla i v Základní škole v Bechyni na Táborsku. Podobná situace se objevila na Jindřichohradecku asi před deseti lety, kdy se vyskytlo podezřelé onemocnění ve škole v Českých Velenicích. Podle pamětníků byly prováděny odběry a vyšetření a byl kolem toho velký zmatek. Naštěstí se však tenkrát podezření nepotvrdilo.

Prevence je podle hygieniků jednoduchá, doporučují mýt si pořádně ruce. „Máme částečně zrekonstruovanou školu a vodovod. Na sociálních zařízeních i ve třídách u umyvadel, ale i v jídelně jsou zásobníky na jednorázové ručníky,“ vysvětlil ředitel českovelenické základní školy Oldřich Kučera.

Na základních školách podle vyjádření ředitelů dbají zásad hygieny i za normálního stavu. „Ve škole se bez hygienických návyků a dodržování čistoty neobejdeme, jinak budeme samá choroba, je nás tu moc pohromadě,“ vysvětlila ředitelka třeboňské Základní školy Sokolská Vítězslava Slancová.

Podobně jako v dalších školách mají i žáci v Třeboni a Dačicích na toaletách automatické osoušeče rukou, takže ani zde nehrozí možnost přenášení infekce z textilních ručníků, které si snadno mohou děti poplést.

„Informovali jsme také uklízečky, aby zvlášť dbaly na úklid sociálních zařízení a používaly savo, což není nic neobvyklého, protože je používají pravidelně,“ upřesnila ředitelka Základní školy v Dačicích Irena Tomandlová.

Ředitelé se shodují na tom, že všechna hygienická nařízení předali učitelům, takže děti i jejich rodiče budou co nejdříve informováni.
„Zvláštní opatření dělat nemusíme, protože na úklid používáme předepsané prostředky pro školní jídelny, kde je obsažena i dezinfekce. Kuchyň uklízíme několikrát denně. Jenom ještě víc hlídáme pořádek v jídelně,“ vysvětlil vedoucí třeboňské školní jídelny Centrum Jaroslav Lamač.

Do této doby hygienici v jižních Čechách zaznamenali od začátku roku pouze tři případy žloutenky. A to v červenci na Českokrumlovsku, kde měl nemocný muž kontakty na pražskou drogovou scénu. „U dalších dvou případů z Jindřichohradecka a Táborska zdroj ani cesta přenosu nebyly objasněné,“ uvedla vedoucí epidemického odboru krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

Nejdůležitější obranou proti žloutence je mytí rukou. Řadu informací k této nebezpečné nemoci lze najít i na http://www.virova-hepatitida.cz/hepatitida-a.

Řadu informací lze najít i na http://www.virova-hepatitida.cz/hepatitida-a