Protože množství slunečního světla značně ovlivňuje lidskou psychiku, může jeho nedostatek u některých osob vést k problémům. V minulém týdnu dosáhl sluneční svit pouhých 11 procent z průměrných hodnot pro toto období.

„Určitě to na lidi působit může," potvrdila Milena Lepierová, která má v Jindřichově Hradci psychologickou poradnu, a dodala, že v této souvislosti je známá terapie světlem. „Když jsem jezdívala na stáže do psychiatrické léčebny v Bohnicích, měli tam dokonce celý světelný panel pro tyto účely," upozornila.
V současné době se používají také světelné lampy, které by v zimním období, kdy je světla nedostatek, mohly lidem pomoci. „Pokud o tom s klienty hovoříme, tak se jim o tom zmiňuji. Dobré je ale vyjet za sluncem například na hory," nadnesla Milena Lepierová.

Že nedostatek slunce v zimním období může vést až k depresím, ví i žena z Jindřichohradecka, která si ale nepřeje zveřejnit své jméno. „Každý rok se mi touhle dobou problémy zhoršují. Léčím se s psychickými problémy již řadu let, takže to mám vypozorované. Člověk ztrácí chuť jít ven, tím pádem nejde mezi lidi, má čas přemýšlet o věcech, které by jinak tolik neřešil, a problém je na světě," popsala a dodala, že v těch nejhorších dnech nemá ani sílu vstát z postele. „Přejde to od psychiky k fyzické slabosti, a to bych pak nikomu nepřála. Vždy pak chvíli trvá, než zaberou léky a terapie a zase začnu trochu fungovat."
Podle meteorologů by se v příštím týdnu mělo slunce alespoň na pár hodin zase ukázat.

Petra Jouzová