„Už jsme o vodném a stočném rozhodli. Pohyblivá složka šla nahoru o korunu osmdesát na kubík a pevná složka o 170 korun na rok,“ informoval starosta Římova Vladimír Koupal.

Římovští tak budou v novém roce platit za vodné a stočné celkem 61,80 a za vodoměr 1178 Kč. „Musíme přečerpávat kanalizaci přes kopec, aby to nešlo do přehrady,“ vysvětlil Koupal hlavní důvod, proč je v Římově pitná voda nejdražší v celém kraji. Zároveň dodal, že lidem obec vodné ještě doplácí, protože cena za vodu by jinak vyšla až na 85 Kč/m³.

Ve větších městech na Českobudějovicku nyní stojí vodné a stočné přibližně čtyřicet až padesát korun na kubík, krajská metropole platí 56,99 Kč.
Na padesátku teď bude ale útočit mnohem více obcí. „Navrhujeme zvýšení ceny na 52 korun 18 haléřů, což je o necelých pět korun, tedy o deset procent víc než letos,“ řekl starosta Ledenic Miroslav Franěk s tím, že o návrhu bude tento týden rozhodovat zastupitelstvo.

Podle současných hrubých odhadů společnosti Vodovody a kanalizace Jižní Čechy se bude v obcích zdražovat v průměru přibližně o 8 procent. Na malých vsích se ale zdražení může vyšplhat až na dvacet procent.

„V navýšení ceny zohledňujeme především nárůst našich vstupních nákladů, čili především nárůst ceny elektrické energie a inflace obecně, ale také nutnost zvýšení mzdových prostředků pro naše provozní zaměstnance, jejichž mzdy jsou v rámci Jihočeského kraje podprůměrné,“ uvedl Ladislav Kos, ředitel prodeje VAK JČ.

Obce na trase Pleše Jindřichův Hradec zaplatí víc

Jindřichův Hradec/ Městská rada schválila ceny prodeje vody obcím pro příští rok. Jedná se o místa, která jsou na trase od vodojemu v Pleších do Jindřichova Hradce.

Ceny stanovuje provozovatel, tedy VaK, a schvaluje vlastník. Kubík vody tak bude pro Kardašovu Řečici za 15,65 Kč (dosud za 14,30 Kč), pro Doňov, Pleše, Višňovou, Záhoří, Újezdec, Horní Pěnu, Hatín, Polště, Stajku, Ratiboř a Roseč byla schválena cena 18,60 Kč (dosud 17).

Velký Ratmírov ji bude nakupovat za 19,25 Kč (17) a Dobrovolný svazek obcí Vodovod Hamr za 21,70 Kč (20,50). Ceny ale neříkají nic o tom, za kolik se voda dostane spotřebitelům.

Jana Hýbková

Vodu zdražují energie, ale také opravy sítí

Českobudějovicko/ O výši vodného rozhodují městští a obecní zastupitelé v těchto dnech. Některá města a obce, například České Budějovice, mění ceny ale až od prvního dubna. Zdražení ale postihne téměř všechny.

„Předběžně jsme projednávali ceny. Bohužel půjdou nahoru minimálně o deset procent,“ řekl starosta Včelné Zdeněk Petr.

„Nesporně vliv na cenu vodného a stočného mají zvyšující se náklady na vstupy, především růst cen energií. Dalším faktorem bude výše nájemného za pronajatý vodohospodářský majetek,“ vysvětlila Jitka Kramářová ze společnosti 1. JVS.

Obce tak musí navýšit ceny podle plánu obnovy vodohospodářských sítí. V Ledenicích například na plán obnovy půjde z celkového navýšení ceny vodného, což je 4,93 Kč/m³, 91 procent, tedy 4,52 koruny.

„Na cenu vodného a stočného může mít v budoucnu dlouhodobý vliv také celosvětová hospodářská krize, která se již nyní projevuje v hospodaření průmyslových podniků. Pokud některé větší jihočeské firmy sníží odběry vody, bude to, bohužel, mít vliv na cenu vodného a stočného pro maloodběratele, neboť naše náklady na výrobu a distribuci vody jsou stále vyšší,“ dodal Ladislav Kos z firmy VAK JČ.