VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejlevnější rakve by měly kvůli zákonu skončit

Praha, Jindřichohradecko – Skoro symbolicky – těsně před dušičkami – stihla Sobotkova vláda schválit ostře sledovanou novelu zákona o pohřebnictví. Podle její předkladatelky, ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO) zákon podstatně zpřísňuje podmínky podnikání v pohřebnictví. 

1.11.2016
SDÍLEJ:

Jaké chystají změny v pohřebnictví, co bude přísnější. Foto: Deník

Část pohřebních služeb ale tvrdí, že zákon měl být daleko tvrdší.

Co se tedy chystá?
Šlechtová v posledních měsících objela několik krematorií a provozovatelů pohřebních a hřbitovních služeb. Byla svědkem i největšího skandálu v Horažďovicích, kde se nebožtíci několik týdnů doslova váleli po zemi. Někteří v rakvích, někteří jen tak. Bez chlazení, bez tekoucí vody. Majiteli pohřební služby za to hrozí až dvouleté vězení.

I to je podle ní důvod ke zpřísnění. „Kdo chce dnes podnikat v pohřebnictví, může absolvovat pouze krátký rekvalifikační kurz, dostane certifikát bez závěrečné zkoušky, a to je vše," říká Šlechtová. Nově bude žádat praxi a teoretickou i praktickou zkoušku. „Musí například před komisí zvládnout pietní úpravu těla zemřelého a jeho ukládání do rakve," popsala ministryně. Zpřísnit se má používání papírových rakví, které mají být aspoň pětivrstvé a dostatečně velké, aby se nebožtíkům (jako nyní) nemusely lámat kosti. A vyšší mají být i pokuty za prohřešky (viz grafika). „Novela zákona o pohřebnictví posiluje posmrtná práva člověka, aby i s jeho ostatky bylo zacházeno slušně," říká ministryně. „Nevidíme třeba žádný rozumný důvod pro to, aby rodiče dětí, které zemřely ještě před porodem, nemohli požádat o vydání svého mrtvě narozeného dítěte a pietně ho pohřbít," dodává. Nově tak bude možné pohřbít i děti s porodní váhou nad 500 gramů.

Upraví se i tzv. sociální pohřby. Zařizovat je bude obec s rozšířenou působností. Jen za první půlrok 2016 už MMR obcím zaplatilo 750 sociálních pohřbů. Státní kasu to vyšlo na 4,7 milionu korun. (jak)

Mangl: Nový zákon nahraje šmejdům

Praha – 
V tuzemském pohřebnictví patří Jaroslav Mangl mezi nejzkušenější odborníky v oboru. Profesi se věnuje desítky let a s podnikáním začínal už po revoluci, mimo jiného například obstarával i pohřeb prezidenta Václava Havla.

V posledních letech se Jaroslav Mangl jako předseda Asociace soukromých pohřebních služeb ČR (ASPS ČR) hlavně angažuje v boji za zlepšení nelichotivého obrazu pohřebních služeb. Nový zákon, který v říjnu schválila vláda, je podle něj spíše promarněnou šancí.

Novela o pohřebnictví míří do parlamentu. Co vám v zákoně chybí?
Přes veškeré snahy odborné veřejnosti byl kontakt s Ministerstvem pro místní rozvoj velmi omezený. Jednoduše ministerstvo si udělalo svoji novelu zákona o pohřebnictví a z našich odborných požadavků nezapracovalo téměř nic. Pohřebnictví potřebuje stabilitu a bez dobrého, jasného a konkrétního zákona ji nikdy mít nebude. Novela nahrává nepoctivým pohřebním službám, jak my říkáme „šmejdům". Kryje špatně odvedenou práci a umožňuje mimo jiné okrádat objednavatele pohřbů a bude likvidační pro mnoho pohřebních služeb.

Proč likvidační? Počítáte i s nějakým dopadem na zákazníky?
Spočítali jsme, že může dojít až ke 100procentnímu zdražení pohřbů. Proč je nasnadě, pohřební služby budou muset podle dikce vládní novely postavit dva prostory pro úpravu zemřelého a čekárnu, dvoje WC, jedno pro pracovníky pohřební služby a druhé pro návštěvníky, vzduchotechnika, topení, vybavení hygienického prostoru budou celkem znamenat až dvoumilionovou investici.

Vy jste měli několik konkrétních požadavků na nový zákon, které to byly?
Ze stávajícího návrhu zákona mimo jiné vypadla povinnost mít dvě pohřební vozidla, která zabezpečí pozůstalým řádné smuteční rozloučení v případě, když jedno pohřební vozidlo bude najednou nepojízdné. Nepodařilo se prosadit, aby se lidské pozůstatky z místa úmrtí převážely pouze na nosítkách a v hygienických vacích, a ne v konečných rakvích. To měla být pojistka, aby některé pohřební služby neprodávaly pozůstalým již použité konečné rakve!

Zmiňujete používání rakví. Zákon ale detailněji stanoví podmínky pro vícevrstvé papírové rakve, což byl dosavadní nešvar.
Právně řečeno, už současný zákon připouští používání rakví na bázi papíru. V září letošního roku vydaly pohřební služby společné memorandum, kde se shodly, až na jednoho účastníka, o nepoužívání papírových rakví. A proč? Protože papírové rakve, i když splňují technickou normu na zatížení víka (je neetické skládat rakve se zemřelým na sebe, tedy celou rakev položit na spodní rakev), v chladírnách, kde je vlhko, nabobtnají a těžko se manipuluje s víkem rakve. Jde potom velmi špatně zavřít a v neposlední řadě, když se poškodí voskový papír na dně papírové či kartonové rakve, dojde k rozmočení papíru či kartonu a nebožtík po nějaké době může vypadnout spodkem rakve. Navíc nákupní ceny papírových rakví kopírují ceny dřevěných rakví a dle našeho zjištění jsou neekologické. Na výrobu jedné papírové rakve je potřeba 2700 litrů vody, 70 Kwh energie, chemické prostředky v papírnách, použití barev.

Kromě dvou aut se řešil i maximální počet převážených nebožtíků. Proč?
Požadavek na převoz maximálně 4 lidských pozůstatků v pohřebním vozidle si vynutila praxe, neboť některá krematoria provozují „pohřební turistiku". Mají nakoupené náklaďáky a lidské pozůstatky svážejí od pohřebních služeb po celých Čechách, Moravě, Slezsku třeba po třiceti, někdy velmi nedůstojně neoblečené, rakve bez vík apod. Navíc objednatel pohřbu často netuší o „výletě" zesnulé osoby přes půl republiky do nějakého krematoria ke zpopelnění a můžeme jen spekulovat o jménu popela v urně z takovéhoto krematoria. Navíc by se do toho měl vložit místně příslušný finanční úřad, neboť se stává, že takováto pohřební služba účtuje objednateli pohřbu dopravu do krematoria a přitom ji neuskuteční a krematorium jí nic neúčtuje, což je podvod na zákazníka. Je samozřejmé, že cca 90 % takovýchto „pohřebních turistů" leží v papírové rakvi. Bohužel ministerská novela tuto činnost podporuje.

I v minulosti se hodně debatovalo o protežování některých pohřebních služeb ze strany nemocnic. Je situace lepší, či horší, než byla?
Zapomněl jste zmínit domovy důchodců, léčebny dlouhodobě nemocných, církevní zařízení a jiná sociální zařízení. Tam všude bují úplatky od pohřebních služeb. Dá se říci, že situace je horší a ministerská novela tento šlendrián ještě více umožňuje. Musím připomenout těmto zařízením a jejich zaměstnancům, že vizitka pohřební služby předaná pozůstalým je porušením zákona s mastnou pokutou.

Existuje rada, jak poznat kvalitní pohřební službu?
Doporučujeme vybrat si pohřební službu vždy dle svého uvážení, nebo na doporučení přátel a známých. Nevyužívejte doporučení od zdravotnického personálu, který může být uplacený. Když si nebudete vědět rady, využijte naše stránky www.aspscr.cz, kde jsme začali uveřejňovat v sekci „úmrtí" prověřené pohřební služby. Do konce příštího roku by tam měly být všechny pohřební služby, které projeví zájem o zveřejnění a splní naše přísná kritéria. Chtějte vždy na pohřební službě identifikaci zemřelého u obřadu (otevřít rakev), nebo máte právo na ukázku přímo v krematoriu, dle našich zkušeností je to snad to nejdůležitější. Dostane-li se vám informace rázu „babičku si nechte v paměti jako za živa", utíkejte od takové pohřební služby, i když bude pozlacená. A pozor, co je levné, může být ve výsledku drahé. (zpd, jak)

Na Dačicku stále převládají tradiční pohřby do země nad kremacemi

Jindřichohradecko – I když už máme za sebou dušičkový prodloužený víkend, skutečná Památka zesnulých připadá vždy na druhý den po svátku Všech svatých, který je v úterý 1. 11.

Němý svědek jednoho století.

V současné době lidé vzpomínají na své blízké většinou návštěvou hrobu, položením kytice a zapálením svíčky. Podle lidové tradice prý v předvečer svátku „dušiček" vystupují duše zemřelých na jednu noc z očistce, kde v plamenech pykaly za své hříchy. Proto se plnila lampa máslem místo oleje, aby si dušičky mohly ochladit popáleniny, které utrpěly procházením očistcem.

V těchto dnech se plní hřbitovy návštěvníky, kteří tiše vzpomínají. Mění se i trend ve způsobu pohřbívání. Hradecko je však z tohoto pohledu rozděleno na pomyslné dvě oblasti. V samotném Jindřichově Hradci a okolí již řadu převládají kremace těl zesnulých. Potvrzuje to i majitel pohřební služby Charon Michal Žoudlík. „Zájem o kremaci je mnohonásobně vyšší než klasický pohřeb do země. Výjimkou je ale Deštensko, kde se pořád ještě hodně pohřbívá do hrobů. Většinou je obřad v kostele a odtud se vydává smuteční průvod na hřbitov. Už se téměř nedělá, aby průvod vyšel z domu smutku do kostela a pak na hřbitov. To jsme měli za posledních pět let jen jednou. Občas ale děláme i rozloučení v kostele a pak jde tělo zesnulého na kremaci," naznačil Michal Žoudlík.

Na Dačicku se podle majitele místní pohřební služby Antonína Procházky naopak upřednostňuje pohřeb do země. „Letos jsme měli kolem osmi desítek rozloučení s následnou kremací. Dalších 120 až 150 pohřbů bylo do země," naznačuje Antonín Procházka. Doplňuje, že klasické pohřbívání do hrobů je častější na venkově, v samotných Dačicích či Slavonicích je již víc kremací.

„Je to i otázka náboženství, obřady v kostele většinou končí uložením ostatků do hrobů," dodal.

Podle jeho slov není ani až tak velký cenový rozdíl mezi těmito dvěma pohřby. „Na jedné straně něco stojí vykopání hrobu, ale na druhé je účet za samotnou kremaci," doplnil.

Posun je také v samotné podobě hrobů. Jak vysvětluje majitel kamenictví Ondřej Vobr, v současné době už se dělají jen minimálně nové hroby a dvojhroby, což souvisí právě s kremací.

„Výjimečně se staví i nové hrobky. Ty mívají nejčastěji světští a nebo Romové. V současnosti tak převládají urnové hroby," říká Ondřej Vobr.
Velkou změnu zaznamenala i podoba náhrobků. „Zatímco do revoluce se většinou využívala tuzemská žula a dovozená ze zahraničí byla nedostatková a drahá, dnes se dovážejí různě barevné žuly. Náhrobky nejsou tak jednotvárné jako dřív, ale dělají se s rozmanitými kudrlinkami, oblouky a podobně. Nabídka barev a tvarů je pestřejší," přibližuje Ondřej Vobr. (nov)

Největší jihočeský hřbitov nechalo město vytýčit před 130 lety

Jižní Čechy – Dušičky, Vánoce a Velikonoce jsou tři svátky, ve kterých pozůstalí v největší míře navštěvují hřbitovy, aby zavzpomínali na své blízké nebo přátele, kteří již nejsou mezi živými. Dušičkový termín přitom 
s přehledem vítězí, jak to lze sledovat právě v těchto dnech na místech věčného odpočinku. V permanenci je i nejrozsáhlejší jihočeský hřbitov u svaté Otýlie
v Českých Budějovicích, který nechalo město vytýčit v roce 1886.

Od doby, kdy se na uvedeném hřbitově konalo první rozloučení, se ovšem zásadně proměnil způsob, jakým dáváme svým bližním poslední sbohem. Nejen že místo pohřbů do země zcela jednoznačně převažují žehy, ale velká část posledních rozloučení se děje jen v úzkém kruhu rodiny a někdy dokonce 
i bez příbuzných.

V Českých Budějovicích se ročně koná podle Kateřiny Vrbové, která vede městský pohřební ústav, kolem 2300 pohřbů. Neveřejných, jen 
v kruhu rodiny jich bývá mírně přes polovinu. Podle dlouholetých zkušeností Kateřiny Vrbové jsou přitom hlavní tradice, zachovávané při posledním rozloučení, 
v poslední době celkem setrvalé. Jedná se přitom téměř výhradně o pohřby žehem. V Českých Budějovicích se ročně koná přibližně jen do 80 pohřbů do země.

Konají se ale i pohřby bez obřadů, které zajišťují obce. Vloni jich v Českých Budějovicích bylo 37, buď proto, že zesnulý nemá příbuzné, nebo proto, že pozůstalí nejeví o organizaci posledního rozloučení zájem, případně nemohou z nějakého důvodu rozloučení zajistit.

Bez obřadu byla i část rozptylů na loučce, která je součástí areálu u svaté Otýlie. Na loučce se konalo 182 pietních aktů, z toho 58 s účastí veřejnosti a třeba
i hudebním doprovodem, 61 jich bylo jen v kruhu rodinném a 63 potom bez účasti pozůstalých.

Vedle hlavního hřbitova 
u svaté Otýlie se v krajském městě pohřbívá ještě 
v Mladém a v Třebotovicích. Podle odhadů hřbitovní správy může být za dobu existence hřbitova u svaté Otýlie pochováno v jeho areálu až 90 000 nebožtíků. Těžko lze pak určit, kolik obyvatel města a okolí je pochováno na již zrušených hřbitovech, například Staroměstském.

V České Krumlově se 
v obřadní síni uskuteční ročně do 150 rozloučení. 
V kapli Panny Marie Bolestné na městském hřbitově je to potom zhruba 50 církevních obřadů za rok. Podle vikáře a preláta českokrumlovského Václava Píchy se v kapli konají obřady se mší i beze mše, podle domluvy s pozůstalými.


„Pohřbů do země bývá necelá polovina, rozloučení před kremací se koná o něco víc," říká Václav Pícha 
o obřadech v kapli a připojuje, že pohřeb do země se týká především rodilých Krumlováků, kteří mají své rodinné hroby nebo hrobky.

Všechny obřady v kapli se dějí podle liturgických knih. Ty ale předepisují jiné modlitby pro případ následného uložení do hrobu a jiné pro případ kremace. Podle Václava Píchy se pamatuje na obě možnosti. Rozdíl může být i v tom, jestli se koná obřad se mší, nebo jde jen o rozloučení. 
I v případě kremace se ale může konat mše.

Po ukončení obřadu 
v kapli potom průvod vyprovází nebožtíka buď ke hrobu, kde se konají závěrečné obřady, nebo před hřbitov, kde se závěrečné obřady rozloučení s nebožtíkem konají v případě, že je tělo odvezeno ke kremaci do Českých Budějovic. (win)

Autor: Redakce

1.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V prostorách Městského úřadu v Husinci je k vidění výstava, která provádí životem génia. Otevřeli ji samotní herci Divadla Járy Cimrmana.
50

Půlstoletí českého fiktivního génia přibližuje výstava

Legiovlak.
4

Pozor, pozor. Na hradecké koleje přijíždí Legiovlak

Za Školou v Dačicích se může stále stavět

Dačice – Další rodinné domy by mohly brzy začít vznikat v dačické lokalitě Za Školou.

Hnutí ANO na jihu Čech zvítězilo v 553 obcích

Jižní Čechy - Zajímavosti z voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2017 vybral Jan Honner z českobudějovické krajské správy Českého statistického úřadu.

Ve škole v Sokolské chtějí vylepšit družinu

Třeboň - Základní škola Sokolská získala dotaci na zaměstnance, další by mohla pomoci s vylepšením družiny.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT