Vyplývá to z celostátního vyhodnocení výsledků Města pro byznys. V celém mikroregionu je celkem deset základních škol, a to včetně málotřídních, které mají dohromady 82 tříd a v těch se učí 1542 dětí. Takže na jednu třídu vychází 18,8 žáka.

Samozřejmě pro pedagogy je to výhodné v tom, že se mohou daleko více dětem věnovat, ale na druhé straně jsou zase ekonomické tlaky. To se podepisuje zejména na venkovských školách, kde často bojují s nedostatkem žáků. Podle pracovnice dačického odboru školství Elišky Strachotové je na Dačicku celkem pět škol, které mají výjimku ministerstva z počtu žáků. „Ze škol, které mají  i druhý stupeň, je to Český Rudolec a Staré Hobzí,  z málotřídek pak Budíškovice, Velká Lhota a Dešná. V současnosti nedoplácí obec na chybějící žáky v Budči, kde ale mají 14 děti, což je hranice," vysvětluje Eliška Strachotová.

V ohrožení je například škola v Českém Rudolci, kde je otázkou, co bude od příštího školního roku, protože nebude možné, aby byly na druhém stupni  spojené třídy a v té chvíli tolik žáků v Rudolci nebude.
O neudržitelnosti hovoří i starosta  Dešné Alois Adam: „Ve třídě má být 14 žáků, na naše tři třídy bychom jich potřebovali 42 a máme jich jen 27. Měsíčně na plat pedagogů doplácíme zhruba 25 tisíc. Ale stále chceme školu udržet. Málokdo si uvědomuje, jak je všechno v obci provázané. Škola je významný zaměstnavatel, její konec by se promítl do dopravy a řady dalších věcí. Bohužel, někteří rodiče dávají děti jinam a přitom v celoplošné generální zkoušce ověřování výsledků na úrovni 5. a 9. ročníků základních škol dopadla Dešná velice dobře. V matematice patří škola k 25 procentům nejlepších a v češtině dokonce k prvním pěti procentům."

Dobré vyhlídky má naopak málotřídka ve Velké Lhotě – místní části obce Volfířov. Podle starosty Ladislava Bartuška zde v současné době doplácejí na jednoho žáka, ale od druhého pololetí již budou mít stav naplněný. „Vedle máme mateřskou školku, která je až přeplněná, takže do budoucna to bude dobré," naznačil vývoj volfířovský starosta.