Plocha stadionu na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích se zaplnila v sobotu cvičenci všech generací, kterým tleskala zcela zaplněná tribuna. Na krajský slet přijeli sokolové nejen z jižních Čech, ale i ze sousedních žup. Společně vytvořili skvělou podívanou. Plnou sportovních výkonů, choreografických nápadů i barevných efektů.

O zahájení programu se postaraly mažoretky ze Sokola Blatná a potom už plocha patřila úvodní skladbě, ve které se sešli seniorky a senioři (v tyrkysové a bílé) a Věrná garda (tradičně v bílém a tmavomodrém). S jistotou a precizností nasadili vysoko laťku pro ostatní cvičence. Sokolského sportovního ducha snadno osvědčili, když je prověřen desítkami let…

Slavnostní páteční průvod odstartoval krajský všesokolský slet v Českých Budějovicích.
Slavnostní páteční průvod odstartoval krajský všesokolský slet v Budějovicích

V první řadě Věrné gardy nastoupil poprvé František Reindl z Rudolfova. „Poprvé je to těžké, cvičit vepředu. V Praze už budeme v sestavě vzadu,“ řekl k obtížnosti vystoupení, kdy je většinou ke všem ostatním zády. Účastnil se všech sletů po roce 1989. Dvakrát byl se Sokolem i v USA. „V Chicagu a v Detroitu. Na sletech amerických sokolů. Americká skladba vznikla u nás na jejich přání,“ zmínil František Reindl.

Krajský sokolský slet v Českých Budějovicích.Krajský sokolský slet v Českých Budějovicích.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Vzápětí vypočetl, odkud byli letos cvičící členové Věrné gardy. Z Českých Budějovic jich bylo šest, z Jindřichova Hradce také, osm z Milevska a čtyři přijeli na výpomoc z Plzně, aby byly čtyři šestky. Příští týden jedou Jihočeši na oplátku do Plzně. A připojil i perličku ohledně věku. Upozornil vesele, že v necelých 76 letech výrazně sráží věkový průměr v šestici z Českobudějovicka. Ostatní jsou cvičenky a té nejmladší je 83 let! František Reindl ale zalitoval, že by měl skončit název Věrná garda. „Vystoupení v Praze bude naším rozloučením s názvem Věrná garda. V budoucnu už by mělo zůstat jen seniorky a senioři. Je to škoda. Věrná garda je titul, na který je spousta lidí hrdá,“ řekl.

Krajský všesokolský slet v Českých Budějovicích.
Sokolové měli krajský slet v Budějovicích. Najdete se na fotkách?

Nejvíce cvičících dodalo pro Věrnou gardu Milevsko. „Třikrát jsme se byli secvičit jako župa, jinak jsme cvičili sami, naše osmička, od října,“ řekla za skupinku milevských sokolů Zuzana Sekalová, která je také vzdělavatelkou Jihočeské župy. Nejstarším cvičencem v milevských řadách byl Stanislav Trčka. Nacvičoval už jako žáček před druhou světovou válkou. Účastnil se i sletu v roce 1948, který se stal manifestací nesouhlasu s únorovým převratem. „Mám z toho sletu jedinou fotku. Ještě bych si vzpomněl i na nějaké takty z nácviku,“ usmál se na českobudějovickém Sokolském ostrově člen Věrné gardy, kterému letos bude už 95 let!

Sokol je ale otevřen všem generacím. Dokázalo to 12 skladeb, kde převládaly ty určené pro ženy a mládež. A mládež skutečně od těch nejmladších. S rodiči vystoupily děti ve skladbě Čmeláčci a jejich vrstevníci zvládli jen s mírnou asistencí dospělého vedení cvičení s názvem Mravenci. Na ploše se přitom objevili i tříletí a mladší sokolíci. Mezi nimi například Matyáš z Milevska. „Je mi pět, přijel jsem s rodiči a sestřičkou,“ uvedl po vystoupení Čmeláčci a maminka Tereza Kubešová připojila, že dceři Anežce jsou tři roky a rodinnou sestavu doplnil na ploše tatínek David.

Řada skladeb byla smíšených od žactva až po dospělé a vedle tradičně velkého podílu hudby se na úspěchu podílejí i mnohé sportovně obtížné prvky. Těch bylo například plno už u mládeže ve skladbách Fitness nebo Sokolhraní a nechyběly ani jinde.

Bezesné noci autora

Na krajském sokolském sletu zaznělo i poděkování sponzorům a partnerům mezi které patří město České Budějovice, Jihočeský kraj nebo řetězec Penny a samozřejmě také cvičitelům, pod jejichž vedením se uskutečnila příprava všech skladeb. „Za nácvikem je spousta hodin práce,“ řekl při předávání kytic cvičitelům jeden z nich Martin Matura ze Sokola Písek a dodal, že pro někoho, kdo skladbu nepřipravoval je těžké si to představit. Připojil také, že celý týden před sletem nespal a že po sletu si zpravidla cvičitelé řeknou už nikdy, ale na příští slet se stejně znovu dají do příprav.

Sokolové se v Českých Budějovicích chystají na slet
Krajský slet. Sokol začal rozcvičkou. Jak průvod městem vnímají sportovci?

Autory skladby pro muže Před kamerou, jsou písečtí sokolové Jakub Čudlý, Martin Matura a Stanislav Trávníček. A vedle vymýšlení skladby je čekalo hned na začátku nácviku v únoru také natáčení videa, kde celou skladbu předváděli, fotili ilustrační snímky a doprovodné slovo s počítáním taktů a podobně. A v příštích měsících pak bděli nad nácvikem.

Slet by nevynechal

Tomu, kdo sleduje jen vystoupení jako laik to možná nepřijde, ale ti, kteří jsou na ploše, si to dobře uvědomují. „Musíme poděkovat našemu cvičiteli Janu Ivičičovi, jak se nám obětoval, že nás vedl,“ zdůraznila Alena Soldátová z Věrné gardy z Milevska. Ale Jan Ivičič (88 let), který vedl nácvik této skladby se Miloslavou Starostovou (vystoupení seniorek a seniorů), skromně nějaké velké zásluhy odmítl. „Slet, to je moje povinnost,“ řekl Deníku na stadionu zaplněném účinkujícími i diváky. Slet je totiž i příležitostí k setkání, takže se přišly podívat i známé tváře českobudějovických sokolů, například Věra Pázlerová nebo Lída Hulcová, které vychovaly ve cvičení dětí nespočet budoucích příznivců pohybu nebo vzdělavatelka T. J. Sokol České Budějovice Miluše Pospíšilová s kronikářským patronátem nad českobudějovickým sokolským děním.

Zdroj: Deník/Petr Hřídel

Předseda Českého paralympijského výboru a českobudějovický radní Zbyněk Sýkora na sletu připomněl, že v Jihočeském muzeu se lze nyní s historii Sokola seznámit na současné výstavě.

Regionální slety jsou nedílnou součástí XVII. všesokolského sletu, který se koná v Praze od 30. června do 5. července 2024, na který z celého Česka i ze zahraničí přijede až 20 tisíc účastníků.

Zdroj: Edwin Otta