Nádvoří historického areálu prochází v současné době zaslouženou rekonstrukcí. Ta by měla být hotova do sezony, na kterou je v rámci oslav připravena široká paleta kulturních akcí.

„Oslavy jsme začali již na pivovarském plese, kde jsme pokřtili nové dvanáctistupňové pivo Český granát, které jsme vyrobili na počest 630. výročí založení pivovaru,“ vysvětlil obchodní ředitel pivovaru František Wollner.

Návštěvníci města jsou podle pracovníků některých místních restaurací většinou na zdejší pivo zvědaví. „Předloni jsem tu ochutnal kvasnicové pivo a teď na ně zase chodíme,“ svěřil se stálý lázeňský host Karel.

Rekonstrukce

Od loňského podzimu pokračují práce na rekonstrukci pivovarského nádvoří a opravě koruny věže. „Podařilo se nám na tento projekt získat dotace z Evropské unie z programu obnovy památek téměř 4,72 milionu korun. Celkové náklady však předpokládáme kolem 8,43 milionu korun,“ vysvětlila vedoucí majetkoprávního oddělení pivovaru Jana Chmelová.
Rekonstrukce podle jejích slov zahrnuje také obnovu veškerých sítí, kanalizace a vody. To přináší i nečekané problémy, které musí řešit pracovníci operativně. Žádné historické plány totiž neexistují. Práce by měly být podle Chmelové hotovy do konce června, než začne turistická sezona. Na tu mají totiž připravený bohatý program.

„Rádi bychom oslavili významné výročí pivovaru. Lidé tak budou moci například navštívit na nově vydlážděném nádvoří Koncert lázeňských orchestrů, Country salon či tradiční Pivní slavnosti,“ vysvětlil Wollner. Úplnou novinkou bude podle jeho slov promítání letního kina na pivovarské terase. Připraveny jsou mimo jiné i nedělní promenádní koncerty.

Dohady, které kolují ve městě o tom, zda pivovar i nadále bude vyrábět pivo, nebo se zaměří jen na turistiku, jeho ředitelka Andrea Stasková vyvrací s úsměvem. „V loňském roce jsme končili opět nárůstem proti předcházejícímu roku a i tento rok máme v plánu výrobu navýšit, i když v současné době nevíme, co udělá krize, na kterou se dnes všichni odvolávají,“ vysvětlila.

Nový spolek

O tom, že pivo zůstane u Světa stále na prvním místě svědčí i nový Spolek přátel třeboňského tradičního piva, který vznikl v loňském roce a má již padesát členů. Spolek bude podle Staskové vydávat také občasník, jehož první číslo vyjde tento měsíc.

„V něm chceme čtenáře seznámit s historií i současností pivovarnictví. Budou tam také zajímavosti, aby lidé viděli, v čem se pivo liší. Spolupráci nám přislíbil i výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý,“ uzavřela Stasková.