Marie Kráslová z Úlisného, dosavadní nejstarší obyvatelka České republiky, v úterý ve 109 letech zakončila svou životní pouť. „Zemřela v úterý v 16. 30 hodin na oddělení následné péče po krátké hospitalizaci,“ potvrdil včera mluvčí českobudějovické nemocnice Jan Dušek.

Loni oslavila Marta Pokorná z Dačic své 107. narozeniny v budíškovickém domově důchodců. Tam přišla jen pár dní před tím, než nadešel její slavný den D.

„Psychicky je na tom paní Marta pořád dobře, ale již je odkázaná na pomoc druhých. Velice hezky se s ní povídá, ale už nechodí,“ prozradila matrikářka Eva Pokorná, která loni patřila ke gratulantům stejně jako starosta Dačic Rudolf Hájek.

Nejstarší občanka České republiky se loni stále velmi živě zajímala o dění okolo Formule 1. Její vášni také odpovídal narozeninový dort v podobě závodního vozu.

Ještě donedávna luštila Marta Pokorná křížovky, četla noviny, ale vzhledem ke zdravotnímu stavu ji tato činnost podle matrikářky daleko více zmáhá.

Městský úřad v Dačicích chystá velké a důstojné oslavy, odpovídající výjimečnosti životního jubilea nejstarší Češky.

Zástupci dačického městského úřadu nám však ve středu ještě nedokázali upřesnit, jaké oslavy budou a kdy se uskuteční.

Ještě donedávna luštila momentálně "úřadující" nejstarší občanka v Čechách Marta Pokorná křížovky, četla noviny, ale vzhledem ke zdravotnímu stavu ji tato činnost podle matrikářky daleko více zmáhalo. Jeden ze synů Marty Pokorné však již redakci Jindřichohradeckého deníku na úterní oslavy zval.

Marie Kráslová

Marie Kráslová z Úlisného žila ve třech stoletích a dvou tisíciletích, prožila obě světové války, první republiku a rakousko–uherské císařství. A na vlastní oči viděla císaře Franze Josefa.

Marie Kráslová, nejstarší obyvatelka České republiky, zakončila ve sto devíti letech svou životní pouť. „Zemřela v úterý v 16.30 na oddělení následné péče po krátké hospitalizaci,“ potvrdil včera mluvčí českobudějovické nemocnice Jan Dušek.

Celý svůj dlouhý život prožila Marie Kráslová ve svém rodném domku v Úsilném, kde pobývala do svých 104 let. I poslední roky, které trávila v domově důchodců v Hluboké nad Vltavou, ji sem její vnučka Anna Kalašová vozila na procházky. Tady se událo i setkání, o němž Kráslová vždy ráda vyprávěla: „Jednou jsem viděla císaře pána Franze Josefa. Jel na koni skrz naši ves,“ vzpomínala na průvod, který provázel císaře do lázní v Libniči.

Střídmost

„Ještě, když jí bylo sto čtyři let, bydlela ve svém domku, hospodařila a o vše se dokázala sama postarat,“ zdůraznil při posledních narozeninách své babičky Karel Kalaš.

„V devadesáti nám pořád chtěla pomáhat při výkopech. Naházela si i uhlí do sklepa,“ vyprávěl o své babičce čtyřiapadesátiletý vnuk.
Na častou otázku gratulantů, jaký je recept na dlouhověkost, odpovídala Marie Kráslová bez dlouhého přemýšlení: „Být střídmý v jídle i pití, jíst všechno, ale málo.“

Ve svém úctyhodném věku daleko po stovce na tom byla Marie Kráslová zdravotně stále dobře.

„Byla pořád čiperná. Každý den ráno tady chodila na chodítku, vždycky pět koleček, a večer znovu,“ popisuje ředitel hlubockého domova důchodců Jiří Slepička a dodává, že na svůj věk měla dobře uspořádané myšlenky a dobře jí sloužila paměť i postřeh.

Generace potomků

Žena, která celý život pracovala v zemědělství a v lese a ještě v důchodu chodila pomáhat s klestím, má několik generací potomků. Vychovala syna a dceru, má šest vnoučat, čtrnáct pravnoučat a čtyři prapravnoučata.