V jihočeské metropoli žije přes třicet let. Narodila se na Moravě, a to už v roce 1917! Stále má ráda kvalitní hudbu a zajímá se o historii. Nejstarší občanka Českých Budějovic - paní Blažena Strachotová.

Nejstarší občanka Českých Budějovic se narodila 9. února 1917 ve Slavičíně na Zlínsku, v Budějovicích žije už přes třicet let. „Oslavenkyni je úctyhodných 107 let. Když jsem jí byla popřát vloni, tak mi připadala úplně neuvěřitelná, protože byla stále soběstačná, vitální a sledovala veškeré dění v televizi. A to jí vydrželo až doteď. Sice už nezvládá všechno jako dřív, ale paměť bychom jí mohli všichni závidět. Společné setkání v pečovatelském domě v Nerudově ulici bylo veselé i dojemné,“ říká primátorka Dagmar Škodová Parmová.

Výstava plakátů a modelů se značkou Tatra ze sbírky Martina Kupce. Výstava se koná v Jihočeském muzeu.
Legendární Tatra vyjíždí z plakátu a ukazuje krásku za volantem

Oslavenkyně pochází z pěti dětí a je vyučená jako řeznice. Pracovala na různých místech, například v sodovkárně, kam se provdala, poté provozovnu znárodnili a ona dělala závoznici. Dodnes často vzpomíná na rodný Slavičín i na válečné období a těžkou práci po válce v Ostravě. Stále se zajímá o historii, má ráda dobrou hudbu, třeba Antonína Dvořáka, ale i jídlo. Chutná ji pizza i tortily a jejím receptem na dlouhověkost je oblíbená štamprdlička slivovice. Každé ráno chvíli cvičí, trénuje paměť a je šťastná na chalupě, kam ji příbuzní vozí a kde sbírá maliny a rybíz i griluje, což se obdivuhodné. Společnost jí tam dělají čtyři vnoučata, sedm pravnoučat a čtyři prapravnoučata. Hodně zdraví!