Několik dní "úřadující" nejstarší žena v Čechách přes rok žije v Domově důchodců v Budíškovicích. Přidali jsme první fota z oslavy.

Přestože Martě Pokorné už v současné době, kdy přebývá v Domově důchodců v Budíškovicích, zdravotní stav nedovoluje dlouhodobější komunikaci, přestála oslavy v pohodě.

Nechyběla ani veselá příhoda, kdy o její umístění v domově přišli žádat synové a ředitelka měla dojem, že právě oni se mají stát novými klienty domova důchodců, nikoliv jejich matka.

Ohlédnutí za jejím velmi pestrým životem, který prožila ve třech stoletích a dvou tisíciletích prozradí, že by mohla také letos oslavovat 88 let společného života se svým manželem Františkem, který však ukončil svoji životní pouť v roce 1972 ve svých 85 letech.

Její dva synové Břetislav (88) a Jiří (85) velmi zodpovědně dokumentují život své maminky v kronice, která obsahuje fotografie, listiny a korespondenci či pohlednice ze zahraničních cest, kdy jako první držitelka řidičského průkazu v Dačicích a majitelka osobního auta Durant projela Evropou.

Automobilismus se stal její celoživotní láskou, zejména pak královna závodních soutěží Formule 1. Její perfektní přehled o jezdcích a stájích by mohl obdivovat leckterý mladík i dnes.

František Vejvoda