VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší absentéry má KSČM

Jindřichův Hradec - Již v tomto roce nás čekají volby do městských a obecních zastupitelstev. Nadchází tedy čas bilancování a zhodnocení toho, jak pro nás zastupitelé v uplynulém volebním období pracovali.

13.1.2014
SDÍLEJ:

Letecký snímek hradeckého náměstí Míru.Foto: archiv Deníku

Určitým ukazatelem bývá pravidelně i to, jak docházejí námi zvolení zástupci na jednání zastupitelstva. Při pohledu do prezenčních listin toho jindřichohradeckého je zřejmé, že ke svým povinnostem přistupují jednotliví politici různě. Zatímco někteří nevynechali ani jednu schůzi, jiní docházeli do jednacího sálu spíše sporadicky.

Největší počet absentérů má ve městě nad Vajgarem ve svých řadách zastupitelský klub KSČM. Z pěti zastupitelů s nejhorší docházkou jsou čtyři komunisté. Podle Vladimíra Prokýška, který barvy KSČM v hradeckém zastupitelstvu také hájí, může za časté absence hradeckých komunistů velká pracovní zaneprázdněnost i nepředvídatelné rodinné události.

„Jedna z našich členek porodila, takže se musela věnovat péči o potomstvo. V naší pětce máme ale také tři advokáty, a ti jsou pracovně velmi vytíženi. Já zase pracuji s mládeží a těžko bych například při organizaci letních táborů dětem vysvětloval, že si musím odskočit na zastupitelstvo," vysvětluje Vladimír Prokýšek, ředitel hradeckého domu dětí a mládeže. On osobně zameškal během uplynulých třech let osm jednání.

Absolutní rekordmankou v počtu absencí je komunistka Vendula Kroupová, která se mimo jiné proslavila i sérií odvážných fotek publikovaných na internetu. Ze 37 schůzí chyběla na rovných patnácti.
Vendula Kroupová svou neúčast na více než třetině zasedání vysvětluje rodinnými a rodičovskými povinnostmi.

„Co na to mám říct. Byla jsem těhotná, takže je pochopitelné, že jsem chyběla," ospravedlňuje se zastupitelka, podle které není něco takového ale důvodem vzdání se mandátu.

„I přesto, že jsem tam nebyla osobně, tak mě kolegové vždy informovali o tom, co se děje. Pokud se pak vyskytlo něco důležitého, tak jsem se snažila dostavit," tvrdí Vendula Kroupová.

Naproti tomu pochvala patří starostovi i oběma místostarostům. První muž Hradce Stanislav Mrvka se za celé tři roky nezúčastnil pouze jediného zasedání a stejnou bilanci má i místostarosta Bohumil Komínek (oba ČSSD). Druhý místostarosta Pavel Vejvar (Volba pro město) byl za stejné období omluvený ze dvou schůzí.

Najdou se ale i tací, kteří svou úlohu zastupitele berou natolik vážně, že neměli ani jednu absenci. K takovým výjimkám patří například archeolog Vladislav Burian (SNK ED), jenž na jedno jednání dorazil dokonce přímo z nemocnice podepřen holí.

Mužem bez absence je také bývalý starosta Karel Matoušek (ODS). „Být zastupitelem jsem vždycky považoval za čest a k tomu se váží i určité povinnosti. Při volbách přece všichni usilovali o to, aby se zastupiteli mohli stát, tak by se podle toho měli chovat. Nedokážu například pochopit, když předsedající čte, že omluveni jsou jeden nebo dva zastupitelé a ono jich ještě několik nepřijde bez omluvy," zdůvodňuje svůj postoj bývalý starosta.

 

Absence hradeckých zastupitelů

Stanislav Mrvka, ČSSD   1

Bohumil Komínek, ČSSD   1

Pavel Vejvar, VPM    2

Stanislav Beran, SNK ED    3

Karel Matoušek, ODS 0

Sabina Langerová, SZ a NK   1

Jiří Pravda, ČSSD   6

Bohdan Soukup, ODS   2

Radim Staněk, ODS   3

Bohumil Baloun, ČSSD    2

Jaroslav Beran, ČSSD  6

Petra Blížilová, ČSSD  1

Vladislav Burian, SNK ED  0

Vojtěch Duba, TOP 09  6

Zdeněk Kasper,TOP 09  6

Otakar Kinšt, VPM  1

Otakar Kovář, ODS1

Pavel Körner, SZ a NK  6

Vendula Kroupová, KSČM   15

Jarmila Kulhavá, SZ a NK   7

Vladimír Maryška, VPM   3

Oldřich Pánek, ČSSD  10

Vlastislav Pecka, ČSSD  1

Vít Pošvář, KSČM  13

Vladimír Prokýšek, KSČM  8

Zuzana Rybáková, SZ a NK  6

Michal Stach, ODS  5

Jiří Tříska, KSČM  9

Tomeš Vytiska, KSČM  5

Vladimír Kuchyňka (zemřel)  3

Josef Nejedlý (již není zast.)  3

Ing. Zdeněk Rejl (již není zast.)  1

Autor: Milan Soldán

13.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V zooparku v Horní Pěně už začaly Vánoce.
32

Zoopark Na Hrádečku ve vánočním hávu

Ilustrační foto.

V Deštné lidem svezou odpad od domů

Třetí adventní neděli zpestří koncerty

Jindřichohradecko - Než doma zapálíte třetí svíčku na adventním věnci, můžete zajít na vánoční koncert nebo do kina.

Krampus show 2017 předvedla úchvatnou podívanou

Kaplice - Zhruba deset tisíc návštěvníků v sobotu večer rozparádil průvod krampusů, alpských démonických bytostí.

OBRAZEM: Violista Petr Přibyl koncertoval v muzeu fotografie

Jindřichův Hradec – Tradiční Vánoční koncert jindřichohradeckého violisty Petra Přibyla hostily prostory Muzea fotografie a moderních obrazových médií.

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Proklikejte si, kolik zaplatíte za dvě deci svařeného vína či punče na vánočních trzích na náměstích českých, moravských a slezských měst.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT