VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejvíc z rozpočtu dostanou lázně

Třeboň – Schvalování rozpočtu bylo v Třeboni vždy záležitostí s dlouhou a bouřlivou diskusí. K něčemu podobnému ale letos nedošlo a osmnáctka koaličních zastupitelů po hodině a půl schválila schodkový rozpočet v původně navrhovaném znění, tedy s příjmy většími než 302,1 milionu korun a výdaji přesahujícími 316,6 milionu korun.

17.12.2014
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: Deník

Schodek bude krytý z přebytků hospodaření minulých let. Nezabránil v tom ani protinávrh Jiřího Masojídka (ODS), který navrhoval zrušení příjmové položky za svoz a likvidaci odpadů, což by pro Třeboňáky znamenalo zrušení poplatku za odpad. Kompenzace v podobě zvýšení nájmu lázním se ale se souhlasem koalice nesetkala a protinávrh byl smeten ze stolu.

Velká část debaty se ale týkala samotného procesu schvalování rozpočtu. Podle Ondřeje Prášila (Strana zelených) by bylo vhodné, aby byl nejprve připraven pracovní model, který by byl ještě před schválením projednáván na pracovní schůzce zastupitelů a úředníků, kde by mohlo dojít
k připomínkám a korekcím. „Až pak by byl přednesen zastupitelstvu. Bylo by to správnější," míní. Jak dodal Jiří Masojídek, dříve se tak v Třeboni postupovalo.

Podle starostky Terezie Jenisové (KDU-ČSL) k takovému postupu ale došlo v minulém období jen jednou. „V prvním roce to takto bylo a skončilo to fiaskem, téměř nikdo na pracovní schůzku nedorazil, a proto se to již neopakovalo," uvedla. Na čem se ale shodli všichni, je největší položka v rozpočtu, což je plánovaná investice do Bertiných lázní. Ta spolkne 41,5 milionu korun. 

S tím, že investice do Bertiných lázní v takové výši je nezbytná, souhlasila na jednání zastupitelů i opozice. „Rádi bychom v rozpočtu viděli jiné položky a některé naopak vůbec, ale lze souhlasit s investicí v Bertiných lázních," uvedl lídr opoziční ODS Jan Váňa.

Co se mu ale nelíbilo, je plánování investic do bytového fondu města. „Chybí mi tady samostatná položka na tyto investice. Dříve to bývalo i pět milionů korun, co se vybralo, tak se tam i vracelo, a to dnes není," vyložil. Podle místostarosty Zdeňka Mráze (ČSSD) se ale v současné době oproti minulosti snížil počet bytů. „Teď je to úměrné," dodal.

Opozice kromě investic do bytového fondu nebyla spokojená také s nárůstem běžných výdajů nebo chybějící položkou pro investice do autokempu Třeboňský ráj. To ale vysvětlil místostarosta Josef Pindroch (ANO 2011): „Po dohodě se současnými majiteli uhradí investici ve výši půl milionu na sociální zařízení sami." Navíc, jak dodal Jiří Vopátek (Strana zelených), investice do autokempu jsou věcí příslušné společnosti s ručením omezeným, která jeho majetkem disponuje.

I tak by ale podle Jana Váni rozpočet měl více reflektovat potřeby Třeboně a Třeboňáků. Místostarosta Zdeněk Mráz je ale jiného názoru. „Jako koalice, která má potřebný počet hlasů, jsme se shodli, rada města také rozhodla. Jednoznačně jsme se dohodli, že dáme velké peníze do lázní. I uvnitř koalice bychom ještě nápady měli. Myslím, že to ale nesměrujeme špatně," uzavřel.

Petra Jouzová

ROZPOČET TŘEBONĚ 2015:

– příjmy: 302 184 870 Kč
– výdaje: 316 644 371 Kč
– splátky jistin: 11 640 980 Kč
– přebytek hospodaření minulých let: 26 100 481 Kč
– pro hlasovalo 18 zastupitelů koalice
– proti hlasovalo 7 zastupitelů opozice

Autor: Redakce

17.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Patricie Kryzanová se narodila 21. září Vendule Zdychyncové a Lubomíru Kryzanovi ze Slavonic. Měřila 50 centimetrů a vážila 3500 gramů.
5

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Členové klubu Okinawa Karate Do Slovan J. Hradec. Zleva: Jiří Snížek, Karolína Šlechtová, Jana Stropková, Anna Rypalová a trenérka Eliška Hriadělová.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

Hokejový obránce Zbyněk Michálek bude hrát ve Spartě, láká ho olympiáda

Jindřichův Hradec, Praha – Zvučnou posilu do své defenzivy získali hokejisté pražské Sparty. Jejich řady rozšíří 34letý obránce Zbyněk Michálek, který je odchovancem jindřichohradeckého hokeje.

Lidé zapomínají peníze v bankomatech

Jindřichův Hradec - Zhruba každé dva měsíce si někdo v Hradci vybere peníze, ale už si je neodnese.

Ve Staré Hlíně se lidé napojují na kanalizaci

Stará Hlína - Čistírna odpadních vod a splašková kanalizace ve Staré Hlíně byly předány k předčasnému užívání.

Sobota láká za zvířátky nebo na pouštění draků

Jindřichohradecko - V sobotu rozhodně nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat za zábavou. Výběr tipů je velký.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení