Nejvíce uprchlíků je Jindřichově Hradci, kde jich statistiky k úternímu dni uváděly 122. Ve městě pro lidi z Ukrajiny funguje od minulého týdne komunitní centrum, které vzniklo v přízemí budovy Fakulty managementu VŠE. Ukrajincům, kteří utíkají před válkou, je tu k dispozici dětský koutek s nejrůznějšími aktivitami pro děti a možností hlídání, tlumočník, přístup k internetu nebo jen obyčejné posezení s krajany. Zároveň dostanou i jídlo, například teplou polévku nebo moučník. Od spuštění zařízení tudy prošla více než stovka dospělých uprchlíků a zhruba čtyřicet dětí.

Komunitní centrum organizuje pro lidi z Ukrajiny také výuku základů češtiny. "Momentálně máme čtyřicet zájemců a budeme otevírat ještě další kurs v jinou dobu. Většina uprchlíků k nám přijde s tím, že potřebují dát dítě do školy a chtějí jít hned pracovat, což ale bez češtiny nejde," zmínila koordinátorka komunitního centra Veronika Vašíčková a dodala, že komunitní centrum v současné době poptává podporu pro nátisk materiálů pro Ukrajince.

Policista obžalovaný ze zabití a zneužití pravomoci u Krajského soudu v Českých Budějovicích v pondělí 14. března.
Chataři ze Smržova stojí za policistou, který zastřelil muže u Dvořiště

Druhý nejvyšší počet v rámci jindřichohradeckého okresu mají České Velenice. Ve městě, kde žije 3500 obyvatel, už se zabydluje stovka lidí z Ukrajiny, což je poměrně hodně. "Důvodem je to, že tu máme podniky, kde pracuje hodně ukrajinských zaměstnanců. Ti lidé, kteří sem přišli, jsou většinou právě jejich rodiny. Bydlí nejen ve Velenicích, ale i v blízkém okolí. O ubytování uprchlíků se většinou starají samy firmy, jako například společnost Magna Cartech," upřesnil místostarosta Českých Velenic Pavel Chabiniok. Radnice plánuje na pondělí 21. března setkání s ukrajinskými rodinami. "Budeme jim nabízet nějaké možnosti aktivit pro děti tak, aby neseděly na ubytovnách. dorazí i zástupce základní školy, který rodičům vysvětlí, jakým způsobem se děti zapojí do výuky," doplnil místostarosta.

Třetí nejvyšší počet uprchlíků v okrese Jindřichův Hradec má Třeboň. Podle statistik je ve městě 92 lidí z Ukrajiny, kteří sem utekli před válkou.