V Lásenici na Jindřichohradecku chytil od zapáleného věnce stůl. Deska prohořela, ale naštěstí se oheň nerozšířil dál. Jen celé zařízení pokoje bylo zakouřené a škoda 70 tisíc.

Ani v minulých letech se obyvatelům jižních Čech podobné požáry nevyhýbaly. Někdy byly škody v i řádech stovek tisíců korun. Bohužel, plameny i zabíjely.

Na sto tisíc korun se odhadoval v roce 2017 požár vánočního stromku v rodinném domě v Nové Bystřici. Majitelka bytu se pokusila oheň hasit, ale z hořícího stromečku se plameny rychle rozšířily na záclonu a lišty a plasty balkónových dveří. Požár byl však nad její síly, proto raději dům se svými dvěma dětmi opustila. Mezitím se domů vrátil manžel, který dohořelý stromek, záclonu i plasty balkónu dohasil.

Požár vánočního stromku v Nové Bystřici.
Oheň z vánočního stromku přeskočil na záclony

Nešťastný Štědrý večer v roce 2017 prožili lidé v jednom z bytů bytového domu v Pabláskově ulici v Českých Budějovicích, kde museli hasiči zasahovat u požáru vánočního stromečku. Z bytu hasiči evakuovali dvě osoby, které pro podezření nadýcháni zplodin z hoření záchranka převezla do nemocnice. Škoda se odhadovala na půl milionu korun. Do bytu po požáru nebylo možné se vrátit.

Smutný Štědrý večer měli obyvatelé jednoho z českobudějovických bytů. Zapálený vánoční stromeček způsobil požár.
Na Štědrý večer museli hasiči k zapálenému stromečku

Například v roce 2016 v polovině prosince v Jindřichově Hradci majitelé odešli z domu, ve kterém nechali na věnci zapálené svíčky. Plameny zničily celou místnost, kde se věnec nacházel. Škoda dosáhla 200 tisíc korun.

Požár domu v Jindřichově Hradci v Bratrské ulici způsobila zapálená svíčka na adventním věnci.
Zařízení bytu začalo hořet kvůli zapálené adventní svíčce

Jen pár dní před Štědrým dnem v roce 2016 adventní věnec s hořícími svíčkami zapadnul majitelce bytu na jindřichohradeckém sídlišti Vajgar v obývacím pokoji za televizi. Ta začala okamžitě hořet, požár se rychle rozšířil i na další vybavení. Majitelka stihla se svým dítětem byt opustit. Požár částečně lokalizoval přivolaný soused přenosným hasicím přístrojem. Hasiči pak dohašení zvládli rychle za několik minut. Škoda byla vyčíslena na100 tisíc.

Úterní požár bytu na jindřichohradeckém sídlišti Vajgar od adventního věnce.
Od adventního věnce začal hořet byt na sídlišti Vajgar

Tím ale na vánoční požáry smolný rok 2016 na Jindřichohradecku neskončil. 23. prosince nad ránem probudilo zlověstné praskání obyvatele stavení v Horní Radouni a rodina byla bez střechy nad hlavou. Škoda byla čtyři miliony.

Požár v Horní Radouni zničil obytnou část i stodolu.
Po požáru stodoly je škoda čtyři miliony

Asi vůbec nejtragičtější byl Štědrý den v Českých Budějovicích v roce 2015. Při požáru domu na Lidické třídě zahynuli tři lidé. Kriminalisté událost nakonec šetřili jako dvojnásobnou vraždu. Na základě výsledků provedených soudních pitev policie tehdy potvrdila, že žena a chlapec na stejném místě v domě zemřeli násilnou smrtí ještě před založením požáru. Důvodně podezřelým z jejich zavraždění byl muž, který dům následně za použití benzinu a propanbutanových lahví zapálil sám a v prostoru přilehlé garáže domu uhořel.

Výbuch v Lidické třídě, stržený dům.
Explozi předcházela dvojnásobná vražda

Ne příliš šťastné a veselé Vánoce prožili v roce 2014 obyvatelé bytu v osmém patře panelového domu v českobudějovické ulici J. Bendy, když zde před Štědrým dnem začalo hořet. Vzala za své kuchyňská linka. I zde byla škoda 200 tisíc.

V úterý na českobudějovickém sídlišti Máj hořelo. Odpoledne vzplála kuchyně v osmém patře panelového domu v ulici J. Bendy.
Z okna bytu v panelovém domě se valil kouř, doma nikdo nebyl

Když plameny sežehnou celý byt přímo na Štědrý den, tak se vůbec nedá mluvit o nějaké vánoční pohodě. Majitelka domu ve čtvrti Mladé v Českých Budějovicích, která to zažila na vlastní kůži v roce 2007. Nadýchla se zplodin a záchranka ji musela převézt na plicní oddělení do nemocnice. Škoda byla 1,8 milionu.

Přímo na Štědrý den kompletně vyhořelo, zřejmě od vadných elektrických svíček na stromku, druhé patro rodinného domu v českobudějovické čtvrti Mladé. Škodu hasiči odhadli na milion osm set tisíc korun.
Oheň na Vánoce zlikvidoval v Budějovicích dva byty

Nezbývá, než všem popřát, aby se ze sváteční atmosféry nestaly nepříjemné zážitky. I malý požár dokáže Vánoce pěkně pokazit. Tak hezké svátky.