Konkrétně se jedná o oblast dávek v hmotné nouzi, příspěvek na péči a dávek pro zdravotně postižené. Změna s sebou přinese velký přesun úředníků a administrativní změny.

Ačkoli čas na realizaci přesunu se rychle krátí, zatím ještě není nic jisté. Návrh zákona, který změnu řeší, ještě neplatí. Podle tajemníka Městského úřadu v Jindřichově Hradci Karla Přibyla jsou domluvení čtyři z osmi zaměstnanců. „Na nás totiž zůstávají ještě další sociální šetření v terénu, takže víc lidí uvolnit nemůžeme,” říká Přibyl.

Vysvětluje, že existují tři typy dávek. Jednak sociální služby, které využívají zdravotně hendikepovaní, kteří si mohou podle jednoho ze čtyř stupňů postižení „vybrat” odpovídající služby.

Druhým typem jsou dávky sociální péče pro zdravotně postižené, které slouží třeba k pořízení vozidla, bezbariérového vstupu a podobně. Třetí jsou pak dávky v hmotné nouzi. A všechny podle Přibyla mají přejít pod úřad práce. „Jsou obavy, že přesun nebude jednoduchý. Tady jde i o lidi, kteří mají plnit nějaké úkoly, a ti by měli mít jistotu, jak všechno bude,” dodal Přibyl.

V Dačicích se podle tajemníka městského úřadu Karla Macků změna dotkne dvou úředníků. „Požadavek byl daleko vyšší, ale zůstává nám sociální práce, takže se přesunou pouze pracovníci, kteří řeší sociální dávky,” sdělil Macků s tím, že zatím je dohoda, že přejdou do kanceláří úřadu práce.

Rovněž v Třeboni podle vedoucí odboru školství a sociálních věcí Evy Dytrichové je předběžně domluvený přesun dvou úřednic. Jeden člověk zůstane jako terénní sociální pracovník.