Ani při třináctém ročníku tohoto klání tak nechyběla profesionálně naaranžovaná a namaskovaná zranění na figurantech, kterými se pravidelně stávají i bývalí žáci školy, aby tak svým mladším kolegům pomohli vžít se do situace a naučit se při vyhrocených chvílích správně reagovat a ošetřit zraněné, kteří krvácejí, upadají do šoku či jsou zcela v bezvědomí.

Vedoucí odborné praxe Ludmila Stejskalová zmínila, že na soutěži se výrazně vždy podílí nejen celý kolektiv školy, ale důležitá je i spolupráce s lékařem Jakubem Hájkem a celou záchrannou službou z jindřichohradecké nemocnice. "A mezi záchranáři se k nám vracejí i někteří naši bývalí studenti," zmínila.

Jak dodala ředitelka školy Běla Picková, studenti jsou ze soutěže zprvu vždy trochu nervozní, ale po prvním stanovišti z nich strach opadne a klání berou hlavně jako zpestření výuky. "Dozví se i spoustu nových věcí od záchranářů. Vždy na závěr děláme společně takové hodnocení, při kterém jim profesionálové z praxe vysvětlí právě rozdíly mezi teorií a samotnou praxí," upozornila.

V soutěži se vždy předvedou tříčlenné týmy složené ze žáků prvního ročníku oboru Zdravotnický asistent a druhého ročníku oboru Sociální činnost.

Nejlépe si v soutěži první pomoci vedly dívky z prvního ročníku oboru Zdravotnický asistent Kateřina Volfová, Kateřina Krátká a Monika Kůrková. Právě poslední jmenovanou vždy bavila akce. "Asi by mě nebavilo pracovat někde v kanceláři, proto jsem šla na zdrávku. Chtěla bych být záchranářkou," říká. Její spolužačka Kateřina Volfová měla o svém povolání jasno už jako malá. " Chtěla jsem být vždycky zdravotní sestra a chci to pořád. Přivedla mě k tomu teta, která pracuje na ARu a urgentním příjmu," dodala na vysvětlenou.

Soutěžila také Iva Hladovcová, která chodí také do prvního ročníku oboru Zdravotnický asistent. Jí přivedla na zdravotnickou školu sestřenice. "Ona už odmaturovala, ale nalákala mě a já toho nelituji," vyzdvihla.

Pro studenty jindřichohradecké zdravotnické školy ale tímto soutěžní klání nekončí. Již příští týden jedou ti nejlepší na soutěž do Brna, 22. a 23. června pak do Jihlavy. Na obou místech se utkají s těmi nejlepšími nejen z republiky, ale nebudou chybět ani zahraniční soutěžící.